Arbetsmarknad
Sysselsättningen i Danmark ökar fortfarande – 6 300 fler sysselsatta i september
Samtidigt som inflationen och räntorna fortsätter att stiga och konsumentförtroendet viker neråt, fortsätter sysselsättningen att öka på den danska arbetsmarknaden. Antalet sysselsatta (lønmodtagere) på den danska arbetsmarknaden ökade med 6 300 anställda i september, visar nya siffror från Danmarks statistik. Sysselsättningen ökade i 14 branscher och den största ökningen skedde inom industrin, där antalet sysselsatta ökade med 1 800 personer. Av ökningen svarade företag och organisationer för 5 400 personer medan offentlig förvaltning svarade för 900 personer. Den fortsatta ökningen i sysselsättningen innebar att antalet anställda uppgick till en ny rekordnivå i Danmark på 2 971 900 personer.
Arbetsmarknaden i Danmark har gått väldigt starkt under de senaste två åren med stor brist på personal. Under de senaste 20 månaderna har antalet sysselsatta ökat med sammanlagt 212 000 personer, motsvarande en ökning med 7,7 procent, rapporterar TV2. (News Øresund)
-
Samhälle10 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle10 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark8 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanNytt passagerarrekord för Köpenhamns flygplats i april – växer snabbare än Arlanda
-
Politik11 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Arbetsmarknad12 månader sedanPendlarserie: ”Ögonöppnande att se hur en annan arbetsmarknad funkar – vi är ofta kaxiga i Sverige”
-
Hållbarhet11 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
-
Danmark11 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
