Danmark
Danska kommuner utpressas efter cyberangrepp
I en våg av cyberangrepp mot danska kommuner har hackare under de senaste veckorna gått in och krypterat värdefulla filer i kommunernas databaser och kräver pengar för att öppna informationen. Det uppger Danmarks Radio.
Bland de drabbade kommunerna finns Nordfyns kommun och Gribskovs kommun på norra Själland. Angreppet har pågått i flera dagar och i Nordfyns kommun är 34 000 excel- och wordfiler angripna och krypterade mot kommunens vilja.
– Jag har varit it-chef i 15 år och har aldrig upplevt något liknande, säger Per Stenaa, it-chef i Nordfyns kommun till Danmarks Radio.
Cyberangreppet är ett så kallat utpressningsangrepp där hackarna skaffar sig åtkomst till kommunernas datasystem och krypterar filer mot deras vilja. Ingen av de angripna kommunerna uppges ha betalt någon lösensumma till hackarna. Istället arbetar datakonsulter med att ersätta de krypterade filer med filer från deras back-up.
Dataintrången har nu anmälts till polisen och till Center för cybersäkerhet vid danska Försvarets underrättelsetjänst. (News Øresund)
-
Danska valet 20266 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danska valet 20267 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark11 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Samhälle12 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark12 månader sedanSocialdemokratiet och Venstre vill se fler p-platser i Köpenhamn
-
Danska valet 20267 månader sedanMöt partierna i danska Folketinget
-
Longreads12 månader sedanSvenska Bonnier News köper danska Zetland
-
Danmark11 månader sedanTrendbrott: Unga danska män röker och dricker mindre
