Danmark
3 500 danska butiker har lagts ned under krisen

Sedan 2007 har 750 danska klädbutiker tvingats stänga. Kvar finns 3 685 klädbutiker som i allt större utsträckning ingår i kedjor och de köpcentra som i snabb takt byggs kring de större städerna. Den växande Internethandeln utgör ytterligare ett hot mot butikerna. Foto: News Øresund
Under krisåren har 3 500 danska butiker stängt och 29 000 arbetstillfällen försvunnit uppger Dansk Erhverv och AE-rådet till Berlingske. Nya siffror från Danmarks Statistik visar att 2014 blev det första året sedan 2007 med stigande försäljning inom den danska detaljhandeln. I genomsnitt har varje dansk dragit ned på de årliga inköpen med 5 700 danska kronor under lågkonjunkturen.
Siffrorna från Danmarks Statistik visar att krisåren varit tuffa för den danska detaljhandeln. Även om försäljningen i den danska detaljhandeln steg med 1,1 procent förra året är den privata konsumtionen idag 32 miljarder danska kronor lägre än för sju år sedan. Det innebär att varje dansk idag lägger 5 700 danska kronor mindre på konsumtion jämfört med 2007.
Främst är det mindre butiker på landsbygden som slagits ut. Det är inte enbart lågkonjunkturen som bidraget till att 3 500 danska butiker försvunnit sedan 2007. Befolkningen koncentreras nu allt mer mot Köpenhamn och övriga storstäder där det byggs allt fler köpcenter där stora kedjebutiker dominerar. Till det kommer trenden med ökad internethandel. Enligt Dibs analys Dansk e-handel 2014 ökade internethandeln i landet förra året med 15 procent till 54,4 miljarder danska kronor.
Enligt AE-rådet har sysselsättningen i den danska butiks- och grossisthandeln under krisåren minskat med 29 000 personer till 400 000 personer.
– Det främst små köpmän och butiker i Utkantsdanmark som blivit färre och som har haft svårt att förklara sig, säger Micheal Stær, chefekonom på Dansk Erhverv till Berlingske.
Han uppger att antalet danska butiker sedan 2008 minskat med 3 500 till 20 500. (News Øresund)
-
IT / mobiltelefoni12 månader sedanOtryggheten i fokus när IT-företagen lämnar Kista
-
Arbetsmarknad11 månader sedanE-handelsföretaget Boozt flyttar huvudkontoret från Malmö till Köpenhamn
-
Danmark12 månader sedanDansk magnat blir storägare i bolaget bakom svenska Fjällräven
-
Turism/kultur12 månader sedanMalmö får ett maraton – efter 39 års uppehåll
-
Danmark5 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Samhälle7 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark11 månader sedanNu kostar den danska kronan under 1,50
-
Forskning11 månader sedanRekordstor donation till Lunds universitets cancerforskning från stiftelse med koppling till Ingvar Kamprad och Ikea
