Cleantech
Det danska rederiet Molslinjen köper Forsea
Danska Molslinjen köper Forsea, som driver färjelinjen mellan Helsingborg och Helsingör, av den internationella investeringsfonden Igneo Infrastructure Partners. Forsea kommer att drivas vidare under samma varumärke. Molslinjens ägare EQT Infrastructure är ett svenskt riskkapitalbolag som nu genom det danska rederiet driver en stor del av färjetrafiken i Danmark, liksom även Forseas färjor mellan Helsingborg och Helsingör samt färjorna på Bornholmslinjen mellan Ystad och Rönne.
– Det här betyder att vi blir del av något större. De har en massa kompetens, och vi kan stödja och lära av varandra, vilket är en fördel, säger Forseas vd Kristian Durhuus till News Øresund.
Forsea kommer att ”fortsätta sin långsiktiga tillväxt- och hållbarhetsresa i Norden”, står det i pressmeddelandet från Forsea. Framöver kommer det alltså att ske med ny ägare och i samarbete med Molslinjen.
– Forsea är ett attraktivt och välskött färjerederi. På samma sätt är Forsea och Molslinjen båda viktiga transportlänkar i Norden med ett mycket kompletterande utbud av tjänster och expertis inom sina respektive organisationer. Vi ser fram emot ett nära samarbete mellan Molslinjen och Forsea där vi kan utbyta lärdomar och fortsätta tillväxtresan mot en hållbar ledande aktör i regionen”, säger Carsten Jensen, vd på Molslinjen i en kommentar.

Molslinjen driver merparten av de större färjelinjerna i Danmark och nu även mellan Danmark och Sverige genom köpet av Forsea. Förra året transporterade Molslinjen ca 8 miljoner passagerare på nio danska linjer, däribland Molslinjen mellan Odden på Själland och Aarhus/Ebeltoft samt Bornholmslinjen mellan Ystad och Rönne. Molslinjen driver ävern Samsølinjen, Alslinjen, Langelandslinjen och Fanølinjen. Foto: News Øresund. Sedan 2021 ägs Molslinjen av det svenska riskkapitalbolaget EQT Infrastructrue. Foto: News Øresund
De satsningar som Forsea gjort på hållbarhet, med bland annat miljöcertifierade och batteridrivna färjor, kommer att fortsätta framöver, uppger EQT Infrastructure i pressmeddelandet.
– Vår strategi är fortfarande att arbeta med grön omställning och konvertera alla färjor till el eller någon annan grön energi – att driva en grön transportkorridor över Öresund, säger Kristian Durhuus.
Att affären skedde just nu förklarar han med att den tidigare ägaren är just en investeringsfond, där varje investering någon gång ska säljas vidare. Parterna går inte ut med priset för försäljningen av Forsea.
För att affären ska gå igenom måste den godkännas av konkurrensmyndigheterna i Sverige och Danmark, och därför förväntar parterna att den avslutas först i början av nästa år. Först därefter menar Kristian Durhuus att det går att svara på om det kommer att bli några förändringar i organisationen.
– För närvarande är det business as usual, säger han.
News Øresund – Anna Palmehag
Fakta: Molslinjen
Molslinjen har cirka 1 200 anställda och driver nio färjelinjer inom Danmark, samt mellan Danmark och Sverige respektive Tyskland.
Fakta: Forsea
Forsea har cirka 750 anställda och driver en färjelinje mellan Helsingborg och Helsingör.
-
Samhälle12 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle12 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark10 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark10 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Samhälle12 månader sedanReserekord när Öresundstågen växt från Köpenhamn-Malmöpendel till att omfatta hela södra Sverige – siktar på 250-procentig ökning till 2050
-
Arbetsmarknad12 månader sedanNytt stort projekt om ungas Öresundspendling får stöd av EU-programmet Interreg ÖKS
-
Danmark8 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20264 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
