Politik
6 av 10 svenskar är för NATO-medlemsskap
62,5 procent av de svenska väljarna är för ett Nato-medlemskap. 22,5 procent av väljarna är negativa, medan nästan 15 procent är tveksamma eller inte vet. Det visar en ny undersökning från SCB.
På frågan ”Är du positiv eller negativ till det svenska medlemskapet i Nato?” finns det flera nyanser i väljarkåren beroende på partitillhörighet. Mest positiva är de svenskar som känner starkast partitillhörighet till Liberalerna, Moderaterna och Kristdemokraterna. Väljare med de starkaste partisympatierna för Vänsterpartiet och Miljöpartiet är mest negativa till ett Nato-medlemskap, enligt undersökningen, som också visar att fler män än kvinnor generellt sett är mest positiva till att Sverige ska gå med i det transatlantiska försvarssamarbetet.
Nästan 4 300 röstberättigade och representativt utvalda svenskar i hela landet deltog i undersökningen mellan den 28 april och 25 maj. Den 18 maj lämnade Sverige och Finland in sina ansökningar om medlemskap i Nato i Bryssel och väntar nu på att de 30 medlemsländerna ska godkänna dem. (Nyhet Øresund)
-
Samhälle10 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle10 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark8 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanNytt passagerarrekord för Köpenhamns flygplats i april – växer snabbare än Arlanda
-
Politik11 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Arbetsmarknad11 månader sedanPendlarserie: ”Ögonöppnande att se hur en annan arbetsmarknad funkar – vi är ofta kaxiga i Sverige”
-
Hållbarhet11 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
-
Danmark11 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
