Fastighet
Peab ska bygga 9 000 kvadratmeter kontor på Brunnshög i Lund
I veckan stod det klart att Peab Projektutveckling köper mark i stadsutvecklingsområdet Brunnshög i norra Lund för att bygga en cirka 9 000 kvadratmeter stor kontorsfastighet. Enligt bolaget ska huset bli ett hållbart landmärke med miljön i fokus.
– Vår ambition är att skapa ett arkitektoniskt högkvalitativt och hållbart landmärke. Med ett hållbart koncept och med människan i centrum kommer det att bli mer än bara en vanlig arbetsplats. Fastigheten ska också utveckla och stärka det sociala livet i området. Såväl boenden, arbetande och förbipasserande i kvarteret ska kunna mötas och umgås i ett gemensamt ”vardagsrum” säger Eva Zdolsek, affärschef Peab Fastighetsutveckling, i ett pressmeddelande.
Peab samarbetar med Tengbom som arkitekt för projektet och, enligt bolaget, är utgångspunkten i utformningen miljöpsykologi och att främja hälsa och välbefinnande. (News Øresund)
-
Danmark11 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark11 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Danska valet 20265 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark9 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20264 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Samhälle10 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark10 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
-
Danmark10 månader sedanSocialdemokratiet och Venstre vill se fler p-platser i Köpenhamn
