Turism/kultur
Skillnader mellan danskt och svenskt kulturstöd debatteras
Danmark ger mer pengar till kulturen – både via offentliga medel och från fonder – än Sverige. Ändå finns en stark bild av det motsatta inom kultursektorn i båda länderna, visar analysen Dansk-svenskt kultursamarbete – kulturens ramar. Den missuppfattningen kan bland annat bero på hur kulturstödet är upplagt i de båda länderna, menar Søren Friis Møller, doktor i kulturstyrning och extern lektor vid Copenhagen Business School (CBS), som intervjuas i den digitala danska kulturtidskriften Kulturmonitor.
Resultaten i analysen om kulturens ramar i Danmark och Sverige, som gjorts av Øresundsinstituttet, har väckt viss förvåning bland kulturpersonligheter som Kulturmonitor talat med. Men inte hos Søren Friis Møller, som forskat om narrativ i den danska kultursektorns ledningsskikt. Han ser tre anledningar till att danska kulturaktörer upplever att de har mindre pengar än de svenska: att new public management genomsyrar kulturlivet i Danmark, att fonderna inte är lika benägna att stötta kulturaktörernas drift – vilket skapar ett behov av att hela tiden komma med något nytt, samt att möjligheten att få stöd från fonder gör att det offentliga ofta inte finansierar projekten fullt ut.
– Det innebär att man, när man planerar ett projekt, alltid räknar med att inte ha tillräckligt med pengar. Alla vet att man ska ut och jaga fondmedel. Det tror jag är den mest väsentliga anledningen till att berättelsen om att vi har lite pengar har blivit så stark. För det upplevs som att det är så, säger Søren Friis Møller till Kulturmonitor. (News Øresund)
-
Danska valet 20267 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danska valet 20268 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark12 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20268 månader sedanMöt partierna i danska Folketinget
-
Danska valet 20268 månader sedanValforskare: så kan den nya danska regeringen se ut efter valet
-
Danmark12 månader sedanTrendbrott: Unga danska män röker och dricker mindre
-
Danmark11 månader sedanDanska kommun- och regionvalet: Bakslag för regeringen – starkt fram för både höger- och vänsterkanten
-
Danmark12 månader sedanJensens Bøfhus försvinner helt – konkurrent tar över danska restauranger
