Kultur
Danska Michelinrestaurangen Geranium blir köttfri
En ny meny helt utan kött. Det kommer att möta gästerna på den danska topprestaurangen Geranium efter nyår.
– Nu känner jag att vi ska rensa tavlan ren. Vi vinkar farväl till alla våra signaturrätter och det tycker jag är ett stort steg. Det tar oss ut på lite djupt vatten, vilket är bra så länge man inte sjunker, och jag älskar utmaningar. Men det är ju inte så att vi introducerar en helt ny stil, Geranium kök kommer fortsatt gå att känna igen, säger Rasmus Kofoed, chefkock på Geranium, till Berlingske.
Att restaurangen tar bort kött från menyn har delvis att göra med att Rasmus Kofoed inte själv äter kött. ”Det kan ju vara svårt att övertyga andra om man inte själv tror på det”, säger han i intervjun i Berlingske.
Rasmus Kofoed kommenterar även restaurangens tre Michelinstjärnor och möjligheten att överta plats ett på världsrankingen Worlds 50 Best Restaurants. Danska Noma ligger just nu på första plats och Geranium på andra plats.
– Jag är självklart extremt stolt över de tre stjärnorna. Det är väldigt stort, men det är inte det jag använder för att motivera mig själv när jag går hit. Det fyller inte så mycket för mig i det dagliga, säger han och fortsätter:
– Jag är stolt över det vi har uppnått och det vill jag gärna bygga vidare på, oavsett om det betyder att vi inte blir nummer ett eller att vi tappar en Michelinstjärna. Det sista tror jag inte kommer att hända – eller för att vara tydlig, så tänker jag faktiskt inte alls i de banorna.
(News Øresund)
-
Samhälle11 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle11 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark9 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Hållbarhet12 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
-
Danmark12 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
-
Danmark9 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Infrastruktur11 månader sedanKris för utbyggnaden av Stockholms tunnelbana – fyra miljarder saknas
-
Arbetsmarknad12 månader sedanUber förvärvar stort danskt taxibolag


