Samhälle
Fortsatt färre personbilar men rekordmånga lastbilar kör över Öresundsbron
Trafiken över Öresundsbron ökar men är fortfarande 26 procent lägre jämfört med tiden före coronapandemin. Minskningen gäller personbilar. Godstrafiken ökar och slog i mars nytt månadsrekord. Skillnaderna i utvecklingen för dansk och svensk personbilstrafik är stora. Den danska fritidstrafiken över Öresundsbron är nu åter uppe på normala nivåer medan antalet svenska fritidsresenärerna över bron var 70 procent färre i slutet av juni jämfört med samma månad 2019. När det gäller pendlingstrafiken över bron är det de svenska bilisterna som återvänt i högre utsträckningen. Under första halvåret var den totala fordonstrafiken över bron 54 procent lägre jämfört med samma period 2019. Øresundsbro Konsortiet redovisar i sitt halvårsbokslut ett positivt rörelseresultat före värdeförändring på 319 miljoner danska kronor, vilket är 245 miljoner lägre än första halvåret 2019 och 43 miljoner lägre jämfört med 2020.
Efterhand som gränsrestriktioner slopats och samhällena stegvis återöppnas har trafiken över Öresundsbron ökat men har fortfarande inte nått tillbaka till nivåerna före coronapandemin. I början av 2021 var fordonstrafiken över bron 64 procent lägre jämfört med samma tid 2019 och i förra veckan var fordonstrafiken 26 procent lägre.
Att svenskar som inte är färdigvaccinerade mot covid-19 måste betala för det coronatest som då krävs för att komma in i Danmark är en förklaring till att den svenska fritidstrafiken över Öresundsbron inte ökat lika mycket som den danska. En annan förklaring är att dansk fritidstrafik över bron även drivs av transittrafiken genom Skåne på väg till och från Bornholm samt att 10 200 svenska fritidshus har danska ägare som regelbundet korsar Öresund.
– Varje vecka sedan maj har trafiken ökat så smått, men volymen ligger fortsatt långt under nivån före pandemin. Så fort det blir lika fritt att resa till Danmark som till Sverige väntas återhämtningen ta mer fart, vilket danskarnas ökade reslust vittnar om efter att restriktionerna hävdes i juni, säger Linus Eriksson, vd på Øresundsbron.
Halvårsbokslutet visar att Øresundsbro Konsortiet klarat trafikraset med fortsatt lönsamhet, om än på en betydligt lägre nivå. De totala intäkterna har minskat från 939 miljoner danska kronor första halvåret 2019 till 727 miljoner under 2020 och 663 miljoner under 2021. På två år har därmed intäkterna minskat med 276 miljoner. Halvårsresultatet före värdeförändingar har minskat från 564 miljoner danska kronor under 2019 till 362 miljoner under 2020 och 319 miljoner under 2021. (News Øresund)
Trafiken över Öresundsbron
Genomsnittligt antal fordon per dag januari-juni 2021 (förändring jmf med jan-juni 2019)
Personbilar
7 234 (-59%)
Därav:
Fritidstrafik
2 034 (-68%)
Affärsresenärer
925 (-69%
Pendlare
3 391 (-40%)
Godstrafik
1 720 (+3%)
Total fordonstrafik
8 983 (-54%)
Källa: Øresundsbro Konsortiet
-
Danmark10 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark10 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Samhälle12 månader sedanReserekord när Öresundstågen växt från Köpenhamn-Malmöpendel till att omfatta hela södra Sverige – siktar på 250-procentig ökning till 2050
-
Danmark8 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20264 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Samhälle9 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark9 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
-
Danska valet 20264 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
