Näringsliv
Hon ska lösa Öresundspendlarnas problem

Annika Hahn-Englund har de senaste fyra åren lett den nordisk-baltiska gruppen på Utrikesdepartementet. Nu har hon tagit över posten som Sveriges representant i Gränshinderrådet. Bild: News Øresund–Johan Wessman.
Annika Hahn-Englund, Sveriges nya representant i Gränshinderrådet, bedömer att lösningar är på väg för gränspendlare som faller ur a-kassan eller inte får tjänstledigt för politiska uppdrag. Även problemen för danska fritidshusägare i Sverige ligger högt på hennes lista i år.
Gränshinderrådet tog vid årsskiftet över Nordiska ministerrådets arbete mot gränshinder från det tidigare Gränshinderforum, där regionstyrelsens avgående ordförande i Skåne – Pia Kinhult (M) – var Sveriges representant. Nu har Annika Hahn-Englund, som de senaste fyra åren lett den nordisk-baltiska gruppen på Utrikesdepartementet, tagit över posten.
Fyra gränshinder är prioriterade av Sverige under året, varav de tre första berör Öresundsregionen:
- Den som börjar arbeta i ett annat nordiskt land måste omedelbart anmäla sig till rätt a-kassa i det nya arbetslandet. Missar man detta förlorar man den tid man tidigare tjänat in till a-kassan.
- Gränspendlare får inte alltid rätt till tjänstledighet för politiska uppdrag i landet de bor i.
- Utländska fritidshusägare – ofta omtalade som danska torpare – kan inte utnyttja olika svenska tjänster eftersom de saknar samordningsnummer från Skatteverket.
- Den som för över arbetsmaskiner från Norge till Sverige riskerar att behöva ligga ute med stora summor i moms.
– Alla de här problemen är på väg mot lösningar. A-kassefrågan väntar på den svenska Socialförsäkringsutredningen som ska vara klar i januari och när det gäller politiska uppdrag antog de nordiska kommunministrarna i juni en deklaration om att man ska ha den rätten, säger Annika Hahn-Englund till News Øresund.
Hon uppger att momsfrågan gentemot Norge redan är löst från Sveriges håll, samt att Skatteverket i en ny utredning ställer sig positiva till att danska torpare ska kunna få svenska samordningsnummer. Nu ligger frågan på den kommande regeringens bord.
Medan Annika Hahn-Englund är ny på sin post har Danmark valt att fortsätta med sin representant från tidigare Gränshinderforum: S-politikern och före detta ministern Ole Stavad. Danmark är också representerad i Gränshinderrådet genom Bertel Haarder (Venstre), som är vald till Nordiska rådets representant. (News Øresund – Anna Palmehag)
-
Danska valet 20267 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danska valet 20268 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark12 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20268 månader sedanMöt partierna i danska Folketinget
-
Danska valet 20268 månader sedanValforskare: så kan den nya danska regeringen se ut efter valet
-
Danmark12 månader sedanTrendbrott: Unga danska män röker och dricker mindre
-
Danmark11 månader sedanDanska kommun- och regionvalet: Bakslag för regeringen – starkt fram för både höger- och vänsterkanten
-
Danmark11 månader sedanJensens Bøfhus försvinner helt – konkurrent tar över danska restauranger
