Okategoriserade
Malmö universitet övergår till distansundervisning
Dörrarna till Malmö universitet stängs delvis. Under nästa vecka övergår verksamheten tsuccessivt ill distansarbete i så stor utsträckning som det är möjligt. Salstentamina sker som planerat fram till den 22 mars men ställs därför in och ersätts med annan examinationsform. Från och med onsdag kommer lokaler att stängas för studenter och allmänhet med undantag för där undervisning kräver färdighetsträning på plats. Universitetsbiblioteket i Orkanen håller fortsatt öppet för studenter som behöver wi-fi och annan utrustning.
– Vi vill bidra i arbetet att minska takten i smittspridning av coronaviruset och samtidigt bedriva en verksamhet med hög kvalitet och rättssäkerhet, Detta gör vi genom att begränsa verksamheten i våra lokaler samtidigt som vi bedriver så mycket verksamhet som möjligt med hjälp av digital teknik, säger rektor Kerstin Tham. (News Øresund)
-
Danmark12 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Danska valet 20265 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danska valet 20266 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark10 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Samhälle11 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark11 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
-
Danmark11 månader sedanSocialdemokratiet och Venstre vill se fler p-platser i Köpenhamn
