Forskning
Novo Nordisk i topp på ny läkemedelslista
Novo Nordisk, som har sitt huvudkontor i danska Bagsværd, men också finns i Malmö, är i topp på listan över världens största läkemedelsbolag. Det visar en sammanställning över branschens 100 största bolag som MedWatch gjort tillsammans med den amerikanska analysbyrån S&P Global Market Intelligence.
Mätt efter marknadsvärde och omsättning intar Novo Nordisk plats 6 och 18. Detta på grund av företagets omsättning på 16,47 miljarder dollar och marknadsvärde på 117,3 mljarder dollar.
På första plats är amerikanska Johnson & Johnson med en omsättning på 81,58 miljarder dollar och ett marknadsvärde på 345,2 miljarder dollar.
Listan omfattar endast börsnoterade bolag. (News Øresund)
-
Samhälle10 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle10 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark8 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanNytt passagerarrekord för Köpenhamns flygplats i april – växer snabbare än Arlanda
-
Politik12 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Arbetsmarknad12 månader sedanPendlarserie: ”Ögonöppnande att se hur en annan arbetsmarknad funkar – vi är ofta kaxiga i Sverige”
-
Hållbarhet11 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
-
Danmark11 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
