Danmark
Danska festivaler slopar engångsplast

Foto: Kim Adrian – Roskilde Festival
Roskildefestivalen har tillsammans med miljöorganisationen Plastic Change och tre andra festivaler, NorthSide, Tinderbox och Grøn, tagit krafttag mot plastanvändningen. Till årets festivaler införs ett nytt, återanvändningsbart plastglas. Tillsammans har de fyra festivalerna tidigare sålt över två miljoner engångsglas varje år, skriver Ritzau.
Öltillverkaren Tuborg kommer att placera ut en mobil diskmaskin på festivalerna, för att hålla de nya glasen rena. Den kommer att bli 13,4 meter lång, och kunna diska 9 000 glas i timmen. När glasen blir utslitna skickas de tillbaka till leverantören, som ser till att materialet återanvänds. Miljöminister Jakob Elleman-Jensen (Venstre), är positiv till satsningen:
– Det är den här typen av samarbeten som vi behöver om vi på allvar ska göra något för att öka återbruk och återanvändning. Det måste vi göra, för vi kan inte fortsätta att använda plast som vi gör idag, säger han till Ritzau. (News Øresund)
-
Samhälle11 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle11 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark9 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Politik12 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Hållbarhet12 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
-
Danmark11 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
-
Danmark9 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Infrastruktur11 månader sedanKris för utbyggnaden av Stockholms tunnelbana – fyra miljarder saknas


