Okategoriserade
Kulturborgmästare i Köpenhamn avgår efter CV-fusk
Niko Grünfeld, kulturborgmästare i Köpenhamn för Alternativet, har fått skarp kritik efter att ha lämnat felaktiga uppgifter och överdrivit sina akademiska meriter, både på sitt CV och i mejl till de danska tidningarna Politiken och Altinget. Nu avgår han från förtroendeposten.
Som en av partiets grundare och dess toppkandidat till det senaste kommunvalet i Köpenhamn där partiet fick 10,5 procent av rösterna är Niko Grünfeld en profil inom Alternativet.
Han har tidigare bett om ursäkt för felaktigheterna. (News Øresund)
-
Samhälle11 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle11 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark9 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Politik12 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Hållbarhet12 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
-
Danmark11 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
-
Danmark9 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Infrastruktur11 månader sedanKris för utbyggnaden av Stockholms tunnelbana – fyra miljarder saknas


