Danmark
Heimstaden miljardköper nytt byggprojekt i Köpenhamn

Heimstaden har köpt sin femte projektfastighet i Köpenhamn – Ø-huset som består av 300 bostäder och en livsmedelsaffär – och som ska stå klart under hösten 2018. Foto: Heimstaden
Det svenska fastighetsbolaget Heimstaden har köpt sin femte projektfastighet i Köpenhamn. Fastigheten som kallas Ø-huset och uppförs i Ørestad kommer att bestå av 300 bostäder och en livsmedelsbutik. Priset för fastigheten är 1,1 miljard kronor och den väntas färdigställas i etapper och stå helt färdigt under hösten nästa år.
Heimstadens förvärv i Ørestad innebär att företaget har köpt fem projektfastigheter i Danmark i år. I slutet av mars meddelade företaget att de köpt projektet Bjerglandsbyen i området Brønshøj som innefattar 114 bostäder. I februari köpte de tre projektfastigheter på Islands Brygge. Fastigheterna är en del av projektet Bryggens Bastion och innefattar 265 lägenheter varav ett av husen är ett 86 meter högt torn. Sammantaget innebär det att företaget har köpt byggprojekt som omfattar 680 bostäder i år för omkring 3 miljarder svenska kronor.
Tidigare i veckan kom beskedet att det svenska investeringsbolaget Niam köpt samtliga aktier i det danska fastighetsbolaget HD Ejendomme. Affären omfattar cirka 2 000 bostäder och 73 kommersiella fastigheter som sammantaget värderas till 5 miljarder kronor.
Förra året stod svenska fastighetsbolag för uppemot en femtedel av transaktionsvolymen i Köpenhamn, enligt uppgifter från rådgivningsföretaget Sadolin & Albæk. Andra svenska aktörer som investerar i Danmark är bland annat Wihlborgs, Castellum, Balder och Akelius. (News Øresund)
Läs mer:
Svenska Niam köper danskt fastighetsbolag för 5 miljarder kronor
Svensk investerare i Köpenhamn: ”Det går att bygga estetiskt tilltalande utan att det kostar så mycket mer i Danmark”
-
IT / mobiltelefoni12 månader sedanOtryggheten i fokus när IT-företagen lämnar Kista
-
Arbetsmarknad11 månader sedanE-handelsföretaget Boozt flyttar huvudkontoret från Malmö till Köpenhamn
-
Danmark5 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Samhälle7 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark11 månader sedanNu kostar den danska kronan under 1,50
-
Forskning11 månader sedanRekordstor donation till Lunds universitets cancerforskning från stiftelse med koppling till Ingvar Kamprad och Ikea
-
Samhälle8 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Danmark9 månader sedanNytt passagerarrekord för Köpenhamns flygplats i april – växer snabbare än Arlanda
