Danmark
Paris och Köpenhamn i topp – ny ranking av EMA-kandidaterna

Köpenhamn får höga betyg för sitt läkemedelskluster och forskningsmiljö, här den bioteknologiska forskarparken Cobis. Foto: News Øresund
I en ranking av 16 europeiska städer som är kandidater till att bli ny hemvist för den europeiska läkemedelsmyndigheten EMA hamnar Paris i topp med 63 poäng följt av Köpenhamn med 62 poäng. Stockholm och München delar tredjeplatsen med 57 poäng. Rankingen har gjorts av konsultföretaget KPMG på uppdrag av det danska läkemedelsföretaget Novo Nordisk.
I samband med Brexit måste den europeiska läkemedelsmyndigheten EMA med 900 anställda flytta till en annan stad som är kvar i EU. KPMG har rankat 16 aktuella städer som kandiderar till att bli ny hemvist för EMA och konstaterar att sex av städerna tillhör den grupp som har bäst förutsättningar: Paris, Köpenhamn, Stockholm, München, Amsterdam och Berlin.
KPMG har vägt samman en rad faktorer om bland annat städernas och ländernas läkemedelsindustri, universitetsforskning, myndighetskompetens och politisk stabilitet, infrastruktur och tillgång till internationell flygplats, tillgången till internationella skolor och livskvalitet.
Köpenhamn får högst poäng av alla städerna när det gäller forskning och vetenskaplig omgivning samt livskvalitet och är näst bästa stad efter Paris när det gäller life science klustrets storlek och dynamik. Paris är även bäst i klassen när det gäller infrastruktur och tillgång till internationella flygplatser och har hög ranking även när det gäller livskvalitet.
Stockholms bedöms vara bästa stad när det gäller nationell myndighetskompetens och politisk stabilitet och är näst bäst efter Köpenhamn såväl när det gäller forskning och vetenskaplig omgivning som livskvalitet.
I KMPGs beskrivning av Köpenhamn nämns inte Öresundsbron och närheten till Skåne med ytterligare universitet och läkemedelsbolag och samarbetet inom Medicon Valley Alliance. (News Øresund)
Städerna med bäst förutsättningar att bli ny hemvis för den europeiska läkemedelsmyndigheten EMA
Paris: 63
Köpenhamn: 62
Stockholm: 57
München: 57
Amsterdam: 56
Berlin: 55
Wien: 52
Lyon: 52
Bonn: 50
Dublin: 48
Bryssel: 48
Barcelona: 46
Madrid: 41
Milano: 38
Lissabon: 37
Rom: 32
Källa: KPMG som använt de kriterier somThe European Federation of Pharmaceutical Industries and Associations (EFPIA) tagit för för att välja en ny lokalisering.
-
Samhälle8 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Samhälle9 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Danmark6 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanPostnord slutar att dela ut brev i Danmark – påverkar inte Sverige
-
Danmark10 månader sedanNytt passagerarrekord för Köpenhamns flygplats i april – växer snabbare än Arlanda
-
Politik11 månader sedanHelsingborg står värd för Sveriges första Natomöte
-
Politik10 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Danmark12 månader sedanKris för Köpenhamns restauranger – stagnerad konsumtion och överetablering
