Sverige
Färre danskar övernattade i Sverige

I Skåne kommer majoriteten av turisterna från Sverige, men antalet internationella turister ökar. Foto: News Øresund – Jenny Andersson
Antalet gästnätter i Skåne ökade med 6,7 procent under januari till oktober. Och Malmö har ökningen varit tio procent. Det är markant mer än både i Stockholm och på riksnivå, där ökningen varit kring 3,5 procent. De internationella turisterna blir fler, men antalet danska gästnätter färre – i Skåne har de minskat med 3,2 procent och i hela Sverige med 6,8 procent. Det visar siffror från Statistiska Centralbyrån.
Antalet gästnätter i Sverige ökade under perioden januari till oktober med 3,3 procent jämfört med samma period i fjor. Ökningen av internationella gästnätter är ungefär densamma och utgör drygt en fjärdedel av det samlade antalet. Även i Skåne kommer majoriteten av turisterna från Sverige, men antalet internationella turister ökar. Under januari till oktober ökade de med 9,7 procent jämfört med samma period 2015. Några av kärnmarknaderna har växt, till exempel Storbritannien, Nederländerna, Frankrike och Norge och det har skett en markant ökning av antalet turister från bland annat Spanien, Belgien och Kina.
De största internationella turistgrupperna i Skåne är tyskar, följt av danskar, britter, holländare och norrmän. De danska gästnätterna har minskat med 3,2 procent under januari till oktober i år jämfört med samma period förra året.
I Stor-Malmö har de danska gästnätterna inte minskat lika mycket – bara med en procent. Totalt har antalet gästnätter i staden ökat med tio procent under perioden januari till oktober jämfört med samma period i fjol. De internationella gästnätterna ökade med 11,8 procent och utgör runt 28 procent av det samlade antalet gästnätter.
Källa: Statistiska Centralbyrån. Statistiken omfattar gästnätter för hotell, stugbyar, vandrarhem, camping, samt privatförmedlade stugor och lägenheter (SoL). Statistiken för Malmö gäller Stor-Malmö, som omfattar elva omkringliggande kommuner, inklusive Lund. Statistiken är inte direkt jämförbar med den danska. (News Øresund)
-
Samhälle11 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle10 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark8 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanNytt passagerarrekord för Köpenhamns flygplats i april – växer snabbare än Arlanda
-
Politik12 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Arbetsmarknad12 månader sedanPendlarserie: ”Ögonöppnande att se hur en annan arbetsmarknad funkar – vi är ofta kaxiga i Sverige”
-
Hållbarhet12 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
-
Danmark11 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
