Danmark
12 000 invändningar mot Fehmarn bält-projektet
När den tyska miljöprövningen av den planerade tunneln under Fehmarn bält fortsätter i en andra omgång har antalet invändningar mot projektet fyrdubblats till 12.000 rapporterar danska Ingeniøren.
Den tyska miljöprövningen hanteras av den oberoende delstatsmyndigheten Landesbetrieb Straßenbau und Verkehr Schleswig-Holstein, i daglig tale LBV Kiel. En första behandling av inlämnade invändningar skedde i november förra året. Då beslutades att materialet från statliga danska projektbolaget Femern A/S behövde kompleteras och att en ny behandling skulle ske i början av 2017. Fram till den 25 augusti var det möjligt att sända in invändningar mot projektet. Enligt BV Kiel har det nu kommit in 12 000 invändningar vilket är fyra gånger så många som förra gången.
-
Samhälle11 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle11 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark8 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Politik12 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Hållbarhet12 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
-
Danmark11 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
-
Danmark9 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Infrastruktur11 månader sedanKris för utbyggnaden av Stockholms tunnelbana – fyra miljarder saknas


