Danmark
12 000 invändningar mot Fehmarn bält-projektet
När den tyska miljöprövningen av den planerade tunneln under Fehmarn bält fortsätter i en andra omgång har antalet invändningar mot projektet fyrdubblats till 12.000 rapporterar danska Ingeniøren.
Den tyska miljöprövningen hanteras av den oberoende delstatsmyndigheten Landesbetrieb Straßenbau und Verkehr Schleswig-Holstein, i daglig tale LBV Kiel. En första behandling av inlämnade invändningar skedde i november förra året. Då beslutades att materialet från statliga danska projektbolaget Femern A/S behövde kompleteras och att en ny behandling skulle ske i början av 2017. Fram till den 25 augusti var det möjligt att sända in invändningar mot projektet. Enligt BV Kiel har det nu kommit in 12 000 invändningar vilket är fyra gånger så många som förra gången.
-
Danska valet 20266 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danska valet 20267 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark11 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Samhälle12 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark12 månader sedanSocialdemokratiet och Venstre vill se fler p-platser i Köpenhamn
-
Danska valet 20267 månader sedanMöt partierna i danska Folketinget
-
Longreads12 månader sedanSvenska Bonnier News köper danska Zetland
-
Danmark11 månader sedanTrendbrott: Unga danska män röker och dricker mindre
