Samhälle
98 miljoner euro har sökts i den nya Interregperioden
I år startar en ny programperiod för Interreg Öresund-Kattegat-Skagerrak och under den första ansökningsperioden har 33 ansökningar om totalt 98 miljoner euro kommit in. Flest vill satsa på projekt inom Innovation och entreprenörskap, följt av Grön omställning, medan bara enstaka projekt handlar om Transport och mobilitet respektive Gränslös arbetsmarknad. Besluten om vilka projekt som beviljas EU-medel kommer i december.
Nytt för den här programperioden är att aktörerna som driver projekten bidrar med 40 procent av den totala projektbudgeten, medan EU via Interregprogrammet står för 60 procent. Tidigare omgångar har fördelningen varit 50/50.
Antalet ansökningar är ungefär lika många som i första omgången under förra programperioden, 2014-2020, men den här gången har deltagarna ansökt om mer pengar. Den totala potten för programperioden 2021-2027 är 140 miljoner euro.
En annan nyhet jämfört med förra perioden är att det finns större möjligheter att söka medel för olika typer av projekt inom grön omställning. Tre olika delmål finns inom området: att främja förnybar energi, främja klimatanpassning och att främja övergången till en cirkulär och resurseffektiv ekonomi. Under förra programperioden fanns bara målet kring förnybar energi.
– Jag tycker det är kul att de nya områdena fått så stort genomslag – 75 procent av ansökningarna inom Grön omställningar handlar om det som är nytt, säger Magnus Schönning, programchef för Interreg Öresund-Kattegat-Skagerrak.
Relativt få ansökningar har dock kommit in till den del av programmet som uteslutande handlar om Öresundsregionen, uppger han.
News Øresund – Anna Palmehag
Fotnot: Intervjun har tidigare publicerats i Øresundsinstituttets analys om Öresundssamarbetet: State of the Region.
-
Samhälle12 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle12 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark9 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark10 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Infrastruktur12 månader sedanKris för utbyggnaden av Stockholms tunnelbana – fyra miljarder saknas
-
Samhälle11 månader sedanReserekord när Öresundstågen växt från Köpenhamn-Malmöpendel till att omfatta hela södra Sverige – siktar på 250-procentig ökning till 2050
-
Arbetsmarknad12 månader sedanNytt stort projekt om ungas Öresundspendling får stöd av EU-programmet Interreg ÖKS
-
Okategoriserade12 månader sedanEnhedslistens partiledare vill städa upp i det danska försvaret
