Fastighet
2020 blev rekordår i antal försäljningar på den svenska bostadsmarknaden

När året på den svenska bostadsmarknaden summeras blir det tydligt att coronapandemin inneburit ett ökat fokus på hemmiljön. Aldrig förr har så många bostadsrätter eller villor sålts i Sverige under ett år som under 2020. Även priserna har utvecklats positivt och framförallt villapriserna har skjutit i höjden. Det visar nya årssiffror från Svensk mäklarstatistik.
Sett till hela året steg de svenska bostadsrättspriserna med 7 procent och villapriserna med hela 13 procent. Motsvarande prisutveckling för Stor-Malmö var 9 procent på bostadsrätter och 15 procent på villor, vilket är mer än för både Stor-Stockholm och Stor-Göteborg.
Stor-Malmö har fortfarande lägst prisnivå av de tre storstadsregionerna. Under 2020 var det genomsnittliga kvadratmeterpriset för en lägenhet i Stor-Malmö 31 950 svenska kronor och en villa kostade i genomsnitt 4,5 miljoner svenska kronor.
Priserna på fritidshus har totalt sett ökat med 12 procent i spåren av coronapandemin och ett fritidshus kostar i genomsnitt 2,0 miljoner svenska kronor.
2020 blev ett rekordår i antal försäljningar på den svenska bostadsmarknaden. Redan 2019 såldes fler lägenheter och villor än något tidigare år, och under 2020 ökade antalet försäljningar med ytterligare 8 000 lägenheter och 1 000 villor.
Totalt sett köpte svenskarna bostäder för runt 510 miljarder kronor 2020. (News Øresund)
-
Danmark2 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur9 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Danmark11 månader sedan
Danska regeringen bidrar med miljoner till stängningen av Pusher Street på Christiania – den 6 april börjar gatan grävas upp
-
Arbetsmarknad12 månader sedan
Nytt danskt löneavtal ger en ram på 8,8 procent under två år för 200 000 statsanställda
-
Arbetsmarknad11 månader sedan
Fler svenskar omfattas av den danska expertskatten
-
Samhälle12 månader sedan
Göteborg kan gå från sex särskilt utsatta områden till ett på tio år
-
Danmark12 månader sedan
Stora dansk-tyska satsningar inför Fehmarn Bält-tunneln – Sverige satsar på att underlätta för den befintliga tågtrafiken
-
Danmark11 månader sedan
Ny prognos: Köpenhamn växer med 120 000 invånare fram till 2060