Politik
Dansk-svenskt toppmöte i Kristianstad om samarbete

Den 22 juni väntas 200 kommunala och regionala representanter delta i ett Öresundstoppmöte hos Region Skåne. Mötet kommer att äga rum i regionhuset i Kristianstad. Foto: News Øresund
200 representanter från kommuner och regioner i Öresundsregionen väntas delta i ett toppmöte hos Region Skåne den 22 juni. Syftet är att hitta nya samarbetsformer för att stärka regionens internationella konkurrenskraft.
– Vi välkomnar kommun- och regionföreträdare i Öresundsregionen till Kristianstad och Rådhus Skåne för en dag med diskussioner om hur vi kan utveckla samarbetet för att bli en stark internationell region. Vi omorganiserar nu Öresundssamarbetet och toppmötet blir avstampet, säger Henrik Fritzon (S), ordförande i regionstyrelsen i ett pressmeddelande.
Under det senaste året har det varit flera diskussioner om Öresundssamarbetets form och regionens namn. 46 kommuner och två regioner på Själland har startat samarbetet Greater Copenhagen som handlar om internationell marknadsföring av regionen, men även om att skapa en tydligare struktur för de organisationer som arbetar med regional utveckling, näringsliv och turism. Skåne har bjudits in att delta i samarbetet och förhandlingar pågår, men än så länge är alla aktörer på skånsk sida inte överens om hur samarbetet ska se ut. (News Øresund)
-
Danmark11 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Danska valet 20265 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark9 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20265 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Samhälle10 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark11 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
-
Danmark10 månader sedanSocialdemokratiet och Venstre vill se fler p-platser i Köpenhamn
