Danmark
Var tredje dansk vill lämna EU om Brexit blir verklighet

Om Storbritannien går ur EU tycker en tredjedel av danskarna att Danmark borde följa efter. Foto: Yanni Koutsomitis – Flickr (CC BY 2.0)
Om Storbritannien röstar ja till att lämna EU tycker en tredjedel av danskarna att Danmark ska göra detsamma, visar en ny opinionsundersökning som Norstat gjort för Altinget. Dansk Folkeparti öppnar för diskussion om ett danskt utträde.
Dansk Folkeparti hoppas att Storbritannien stannar kvar i EU, eftersom det sannolikt skulle resultera i en reform av det europeiska samarbetet. Men om britterna lämnar EU anser Dansk Folkeparti att det kan bli aktuellt att tala om ett danskt utträde.
– Vi vill ha en reform av EU och den lär vi inte få om britterna lämnar EU. Så om britterna röstar nej skapar det en helt ny situation, där man inte automatiskt ska hålla fast vid ett danskt medlemskap, säger Dansk Folkepartis EU-talesperson Kenneth Kristensen Berth.
68 procent av partiets väljare vill enligt opinionsundersökningen från Norstat lämna EU efter Storbritannien. Det är en markant större andel än de 35 procent av den totala befolkningen som tycker att Danmark ska följa i Storbritanniens fotspår om de röstar för att lämna EU. Av regeringspartiets Venstres väljare tycker runt en fjärdedel att Danmark ska lämna EU vid ett Brexit. Det parti där minst andel av sympatisörerna – 13 procent – vill lämna det europeiska samarbetet är mittenpartiet Radikale Venstre. (News Øresund)
-
Samhälle12 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle12 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark10 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark10 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Samhälle12 månader sedanReserekord när Öresundstågen växt från Köpenhamn-Malmöpendel till att omfatta hela södra Sverige – siktar på 250-procentig ökning till 2050
-
Arbetsmarknad12 månader sedanNytt stort projekt om ungas Öresundspendling får stöd av EU-programmet Interreg ÖKS
-
Danmark8 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20264 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
