Arbetsmarknad
Två av tre nyanlända i arbete på Bornholm

64 procent av alla nyanlända har ett arbete i Bornholms kommun, vilket är näst högst i hela Danmark. Enbart Fanø ligger före. Det skriver Politiken.
Bo Rosendal, som leder integrationsarbetet på Jobcentret – den statliga och kommunala arbetsförmedlingen – på Bronholm, menar att framgången beror på ett nära samarbete mellan jobbkonsulenter och de som behandlar de nyanländas ärenden.
– Rent konkret betyder det att den som behandlar ett ärende kan ta invånaren i handen och knacka på hos jobbkonsulenten för att kolla om det finns ett ledigt arbete som passar invånarens kompetens och önskemål. På samma sätt kan jobbkonsulenterna lätt få tag i de som behandlar ärenden om ett företag efterfrågar specifika kompetenser, säger han till Politiken.
Rosendal menar också att medarbetarnas tro på de nyanlända är en viktig faktor till varför så många har kommit i arbete på Bornholm. (News Øresund)
-
Danmark3 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur10 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Norden9 månader sedan
Möjligt att betala med mobilen över Öresund när Vipps lanseras i Sverige i höst
-
Danmark11 månader sedan
400-åriga renässansbyggnaden Børsen i Köpenhamn brann ned till hälften – röster höjs för att bygga upp den igen
-
Infrastruktur9 månader sedan
Klart hur en Öresundsmetro skulle ansluta till Malmö
-
IT / mobiltelefoni12 månader sedan
Mobilbetalningar blir möjliga före sommaren mellan Danmark, Norge och Finland
-
Samhälle11 månader sedan
Konjunkturen i Öresund: sysselsättningen stiger fortsatt i Danmark och inflationen i Sverige föll mer än väntat
-
Samhälle12 månader sedan
Tusentals tyskar flyttar till Sverige – ”Schwedenhaus” ny hashtag på sociala medier