Energi
Tre planerade havsvindparker i Sverige ska prövas i domstol
Mark- och miljödomstolen kommer att juridiskt pröva tre av de planerade havsvindparkerna i svensk ekonomisk zon, rapporterar Dagens Nyheter. Det rör Galatea-Galene och Kattegat Syd, utmed Hallands kust, och Skåne havsvindpark, som är planerad att byggas 22 kilometer söder om Ystad.
Havsvindparkerna har tidigare fått godkänt av respektive länsstyrelse och var redo att beredas av regeringen, men har nu mött motstånd. I fallet Galatea-Galene anser ornitologiföreningen Birdlife Sverige att parken hotar fågellivet i området, medan i fallet Kattegat Syd överklagas planerna av Föreningen Svenskt Landsskapskydd, en opinionsförening som är emot havs- och landbaserad vindkraft. Det ansvariga bolaget för Skåne havsvindpark, Ørsted, har valt att överklaga de villkor för bygget som har satts upp av Länsstyrelsen i Skåne. (News Øresund)
-
Danska valet 20266 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danska valet 20267 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark11 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Samhälle12 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark12 månader sedanSocialdemokratiet och Venstre vill se fler p-platser i Köpenhamn
-
Danska valet 20267 månader sedanMöt partierna i danska Folketinget
-
Longreads12 månader sedanSvenska Bonnier News köper danska Zetland
-
Danmark11 månader sedanTrendbrott: Unga danska män röker och dricker mindre
