Infrastruktur
Trafikverket klar med ny utredning för järnvägssystemet i södra Sverige
Det behövs 35 mil ny järnväg för att klara kapaciteten för person- och godstågstrafiken på stambanorna mellan Stockholm och Göteborg och Malmö. Det visar en ny rapport från Trafikverket. Det kan jämföras med att det hade krävts 41 mil ny järnväg för att förverkliga den tidigare planen på nya stambanor som regeringen stoppade.
Redan i juni 2023 gav regeringen Trafikverket i uppdrag att ta fram en planeringsstrategi för att identifiera hur järnvägen i Skåne och sträckan Göteborg-Borås kan utvecklas från 2026 till 2037. Detta efter att den nya Moderatledda regeringen upphävt den tidigare planen, Nya Stambanor, som Magdalena Anderssons (S) regering hade antagit bara ett halvår tidigare.
Infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson (KD) motiverade beslutet med att Nya Stambanor var för dyrt och att befintliga vägar och järnvägar behövde underhållas innan man satsade på nya höghastighetsjärnvägar, enligt SVT Nyheter.
Trafikverkets nya rapport tyder dock på att regeringen inte kan undvika det problem som Nya Stambanor var tänkt att lösa: behovet av att bygga fler mil dubbelspår för att minska restiden. Där Nya stambanor räknade med 41 mil dubbelspår föreslår Trafikverket 35 mil nytt spår.
Fler alternativ för att underlätta järnvägstrafiken
Syftet med Trafikverkets rapport är att minska restiden för resenärer och godståg, som har varit pressade under flera år. Samtidigt nämns i rapporten att trycket på järnvägsnätet kommer att öka när Fehmarn Bält-förbindelsen står klar.
Därför föreslår Trafikverket att man antingen bygger ut järnvägen Göteborg-Skövde med dubbelspår eller att man bygger ut järnvägen från Göteborg till Borås, som planerat, och vidare till Linköping. På så sätt skulle sträckan Borås-Linköping kopplas ihop med den nya Ostlänken – en sträcka mellan Linköping och Stockholm, som var den ursprungliga planen i det tidigare järnvägsprojektet och som Trafikverket anser vara särskilt effektiv för godstrafik, skriver Dagens Nyheter.
Ny plan ska finansieras med miljardpaket
Trafikverket har i rapporten inte satt någon prislapp på sina rekommendationer, men den kommande järnvägsplanen kommer att finansieras av det nya direktivet för Sveriges transportinfrastruktur för perioden 2026-2037, som riksdagen antog i december förra året, och som uppgår till 1 171 miljarder kronor i 2025 års prisnivå.
Det är en ökning med 27 procent jämfört med nuvarande plan. Regeringen motiverar budgetökningen med ett ökat behov av transparens och kostnadsdisciplin hos Trafikverket, som tidigare har fått kritik av Riksrevisionen.
I den nya planen avsätts mer medel till vägar än till järnvägar. Av de 1 171 miljarder kronorna går 354 miljarder till vägunderhåll och 210 miljarder till järnvägar. 607 miljarder går till att bygga nya vägar och järnvägar.
(News Øresund)
Fakta: Järnvägssystemets utveckling i södra Sverige
Järnvägar har sedan slutet av 1800-talet förbundit Malmö och Göteborg med Stockholm och har successivt byggts ut. Runt sekelskiftet 1800 påbörjades utbyggnaden av dubbelspår som stod klar cirka 60 år senare. Elektrifieringen av banorna påbörjades 1923 och i Göteborg var arbetet klart redan 1926. Det dröjde dock till 1931 innan det beslutades att elektrifiera banan till Malmö och det projektet var klart 1934.
Källa: Kapacitetsanalys för södra Sveriges järnvägssystem, underlagsrapport Trafikering och Kapacitet. Trafikverket (2024). Länk:
-
Samhälle9 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle9 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark6 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark10 månader sedanNytt passagerarrekord för Köpenhamns flygplats i april – växer snabbare än Arlanda
-
Politik11 månader sedanHelsingborg står värd för Sveriges första Natomöte
-
Politik10 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Danmark12 månader sedanDanmark går på högvarv – men danskarna är pessimistiska om den ekonomiska framtiden
-
Danmark12 månader sedanKris för Köpenhamns restauranger – stagnerad konsumtion och överetablering
