Samhälle
Sveriges nationella säkerhetsrådgivare avgår efter att förundersökning inleds
Henrik Landerholm, Sveriges första ”nationella säkerhetsrådgivare”, avgår efter att en förundersökning inletts angående hans hantering av säkerhetskänslig information. Rapporteringen kring Landerholm har pågått sedan början av december 2024, då DN rapporterade att en person fått jobba som hans samordnare i början av 2023 utan att säkerhetsprövas.
Reportaget blev det första av många. Den senaste tiden har det bland annat uppdagats att Landerholm glömde sin mobiltelefon på Ungerns ambassad över natten och att han glömde fyra sekretessbelagda handlingar på en kursgård. Det är den sistnämnda händelsen, som skedde i mars 2023, som ligger till grund för den påbörjade förundersökningen.
Landerholm berättade själv om händelsen på X, efter att DN publicerat om två andra tidigare säkerhetsincidenter. I sitt inlägg tonade han ner vikten av händelsen på kursgården och skrev följande ”Efter ett samtal med säkerhetschefen så vidtogs avseende mig inga ytterligare åtgärder i anledning av detta”.
Enligt DN påbörjades förarbetet till förundersökningen först efter att de avslöjat att handlingarna hittades av obehöriga och innehöll information som, om det röjts, skulle medfört skada för Sveriges säkerhet.
I en kommentar till DN skriver Henrik Landerholm att han blivit informerad om att en förundersökning gällande de kvarglömda handlingarna har inletts och att han meddelat statsministern. De är enligt honom överens om att han under omständigheterna inte kan lösa sina arbetsuppgifter och därmed avgår han.
Även statsministern uttalar sig kring avgången till DN och skriver bland annat att det nu ligger i rätten och att det får avgöras där.
Annika Brändström utses som tillförordnad nationell säkerhetsrådgivare i samband med att Landerholm avgår, hon har varit ställföreträdande nationell säkerhetsrådgivare sedan början av 2023. Nu kommer hon leda verksamheten tills dess att en ny nationell säkerhetsrådgivare kan tillsättas.
(News Øresund)
-
Samhälle11 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle10 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark8 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanNytt passagerarrekord för Köpenhamns flygplats i april – växer snabbare än Arlanda
-
Politik12 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Arbetsmarknad12 månader sedanPendlarserie: ”Ögonöppnande att se hur en annan arbetsmarknad funkar – vi är ofta kaxiga i Sverige”
-
Hållbarhet12 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
-
Danmark11 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
