Danmark
Lundbecks vd avgår efter otillåten aktieaffär
Ulf Wiinberg avgår som vd för danska läkemedelsbolaget Lundbeck. Bakgrunden är att han brutit mot bolagets interna regler i samband med en aktieaffär förra året.
Det framgår av ett pressmeddelande.
Det var förra året som Ulf Wiinberg erhöll en aktiepost i bioteknikbolaget Stratified Medical, utan att få grönt ljus från styrelsen – vilket är ett brott mot Lundbecks regler. En försvårande omständighet är att Lundbeck senare investerade 19 miljoner danska kronor i Stratified Medical.
Wiinberg själv säger i pressmeddelandet att det var oavsiktligt att han inte meddelade styrelsen, och att han är ”uppriktigt ledsen”.
Arbetet med att hitta en ny vd inleds omgående. Så länge kommer styrelseordföranden, svensken Håkan Björklund, ta över vd-stolen. (News Øresund)
-
Danmark11 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Danska valet 20265 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark9 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20265 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Samhälle10 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark11 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
-
Danmark10 månader sedanSocialdemokratiet och Venstre vill se fler p-platser i Köpenhamn

