Samhälle
Svensk statsvetarprofessor: förbjud bokbål för att hindra koranbränningarna
Seniorprofessorn i statsvetenskap vid Göteborgs universitet Bo Rothstein föreslår att ett förbud mot bokbål är vägen att gå för att få ett slut på koranbränningarna. I en debattartikel i Svenska dagbladet kommenterar han också några andra förslag som har nämnts i den svenska debatten, dels en ändring av ordningslagen som skulle ge polisen mandat att vägra tillstånd för sådana politiska manifestationer och dels att inrätta ett förbud mot att skända heliga skrifter.
Det finns flera skäl till varför ett förbud mot bokbål skulle fungera för att lugna den politiska situation som Sverige nu befinner sig i, menar Bo Rothstein. Det skulle visa den muslimska världen att frågan tas på allvar och att man är beredd att vidta åtgärder, samtidigt som det skulle visa att Sverige som ett demokratiskt land står upp för yttrandefrihet. Det ger också juridisk möjlighet att definiera vad en bok är genom det så kallade ISBN-numret. Till sist menar Rothstein att bokbål historiskt har haft ett starkt negativt symbolvärde när det gäller att angripa demokratin och de mänskliga rättigheterna.
Koranbränningarna i Sverige och Danmark har lett till ökad hotbild och en diskussion kring hur yttrandefriheten utnyttjas för att sprida splittring. Bo Rothstein anser att svenska politiker bör göra något åt situationen, men inte heller ge efter för de uppmaningar om förbud mot att skända heliga skrifter som kommer från teokratiska länder. Bo Rothstein skriver i debattartikeln att inrättandet av ett skydd som gör det olagligt att skända heliga skrifter eller symboler leder till en svår gränsdragning mellan olaglig skändning och till exempel satir och frågor kring vad som definieras som heliga symboler. Det kan även utnyttjas genom att tillföra nya ”skydd” av andra symboler, anser han. Dessutom, i frågan om att ge polisen ytterligare mandat genom en förändring av ordningslagen, menar Rothstein att polisen inte vore rätt instans för att ta beslut i frågor med så stor politisk känslighet. (News Øresund)
-
Samhälle10 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle10 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark8 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanNytt passagerarrekord för Köpenhamns flygplats i april – växer snabbare än Arlanda
-
Politik11 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Arbetsmarknad12 månader sedanPendlarserie: ”Ögonöppnande att se hur en annan arbetsmarknad funkar – vi är ofta kaxiga i Sverige”
-
Hållbarhet11 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
-
Danmark11 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
