Samhälle
Svensk försvarsindustri: ny order på stridsfordon värda 22 miljarder kronor från Tjeckien
Tjeckien har beställt 246 stridsfordon till ett värde av 22 miljarder kronor av brittiskägda BAE Systems Hägglunds i Örnsköldsvik i norra Sverige. Det framgår av ett pressmeddelande. Enligt Dagens Industri var det troligen den svaga svenska kronkursen som bidrog till att ordern utökades från 210 till 246 fordon i slutskedet av förhandlingarna efter en upphandlingsprocess som pågått i tio år.
BAE Systems Hägglund vann ordern i konkurrens med bland andra tyska Rheinmetall och amerikanska General Dynamics. Ordern gäller olika versioner av stridfordonet CV90 som redan används av Sverige, Finland, Danmark, Norge, Estland, Schweiz, Nederländerna och Slovenien.
De två svenska försvarsindustrierna BAE Systems Hägglunds och BAE Systems Bofors ägs av den brittiska försvarskoncernen BAE Systems.
(News Øresund)
-
Danska valet 20267 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danska valet 20267 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark11 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Samhälle12 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danska valet 20267 månader sedanMöt partierna i danska Folketinget
-
Longreads12 månader sedanSvenska Bonnier News köper danska Zetland
-
Danmark11 månader sedanTrendbrott: Unga danska män röker och dricker mindre
-
Danmark10 månader sedanDanska kommun- och regionvalet: Bakslag för regeringen – starkt fram för både höger- och vänsterkanten
