Infrastruktur
Största utbyggnaden av Stockholms tunnelbana på 60 år – kostar 54 miljarder SEK
Tre mil nya spår och 18 stationer. Så ser det tunnelbanebygget till Arenastaden, Barkarby, Nacka och Söderort i Stockholm ut. Projektet är den största utbyggnaden av nätet på 60 år. Slutnotan väntas i dagsläget bli 54 miljarder svenska kronor. Det skriver Dagens Nyheter.
Våren 2010 påbörjades utbyggnaden av Stockholms tunnelbana som bland annat innehåller en förlängning av blå linje från Akalla till Barkarby, en ny gul linje från Arenastaden till Odenplan, en förlängning av blå linje till Söderort och en ny linje mellan Fridhemsplan och Älvsjö. Investeringen, som i dagsläget beräknas till 54 miljarder svenska kronor, finansieras av pengar från trängselskatt och bidrag från Region Stockholm och de fyra kommunerna Stockholm, Järfälla, Solna och Nacka. Projektkostnaden ökade med nio miljarder kronor 2020 främst utifrån nya säkerhets- och miljökrav, rapporterar DN. Nu väntas budgeten hålla, även om priserna ökar på bland annat el och drivmedel.
– Så ser våra prognoser ut nu. Sen finns det förstås ett antal osäkerheter framöver. För att säkerställa att en kostnad hålls så måste man jobba för att risker inte uppstår. Så det är något vi lägger mycket fokus på nu, att styra undan risker, säger Niklas Bergman, förvaltningschef för Nya tunnelbanan, till DN.
Bygget kommer att färdigställas i olika etapper fram till mitten av 2030-talet, först ut är tunnelbanan till Barkarby som väntas klar för trafik 2026. (News Øresund)
-
Danmark11 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark11 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Danska valet 20265 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark9 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20264 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Samhälle10 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark10 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
-
Danmark10 månader sedanSocialdemokratiet och Venstre vill se fler p-platser i Köpenhamn
