Näringsliv
Skånska exportföretag pekar ut den svagare svenska kronan som en stor affärsrisk visar ny undersökning från Sparbanken Skåne
En svagare valuta brukar gynna företagen som säljer till utlandet. Men för Sveriges mindre exportföretag har den svagare svenska kronan bidragit mer negativt än positivt till affärerna. Det visar en ny företagsundersökning som Novus har utfört på uppdrag av Sparbanken Skåne.
Även om den svagare kronan har lett till stigande försäljningsintäkter, har valutakursen samtidigt lett till stigande inköpskostnader från utlandet för företagen. 69 procent av de svarande företagen, både för hela Sverige och enbart Skåne, uppger att den svaga kronan har bidragit negativt till deras inköpskostnader. Undersökningen visar att framför allt skånska exportföretag upplever valutakursen som en betydande affärsrisk jämfört med övriga riket. 44 procent av exportföretagen i Skåne uppger att de ser utvecklingen för den svenska kronan som en affärsrisk, jämfört med 28 procent i övriga landet.
– En osäker valuta innebär direkta problem för exportföretagen. Växelkursen påverkar flera delar av kalkylen, allt från intäkter till inköp, nyetableringar och personal på plats i utlandet. Osäkerhet om vart kronan är på väg gör det svårt att kunna fatta riktiga ekonomiska beslut, något som i förlängningen riskerar hämma företagens tillväxt, säger Alexandra Bagger, företagsrådgivare på Sparbanken Skåne, i ett pressmeddelande.
De tre främsta affärsriskerna upplever både svenska och skånska exportföretag kring konjunktur- och inflationsutvecklingen samt störningar i material- och råvaruförsörjningen, visar undersökningen.
FAKTA: Om undersökningen
Undersökningen har gjorts av Novus på uppdrag av Sparbanken Skåne bland 300 exportföretag i Sverige med 1-50 anställda, varav hälften i Skåne och hälften i övriga riket. Fokus har varit på hur landets mindre exportföretag upplever ekonomi, omvärldssituation och förutsättningar hösten 2023.
Källa: Sparbanken Skåne
-
Samhälle12 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle12 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark9 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark10 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Infrastruktur12 månader sedanKris för utbyggnaden av Stockholms tunnelbana – fyra miljarder saknas
-
Infrastruktur12 månader sedanNy rapport: Så ska Arlandas konkurrenskraft stärkas
-
Samhälle11 månader sedanReserekord när Öresundstågen växt från Köpenhamn-Malmöpendel till att omfatta hela södra Sverige – siktar på 250-procentig ökning till 2050
-
Danmark12 månader sedanKöpenhamn undersöker åtta möjliga nya metrolinjer varav en linje till Malmö – Öresundsmetron
