Danmark
Se og Hør-skandalen: Edward Snowden varnar för massövervakning i Danmark

Två tidigare anställda vid veckotidningen Se og Hør uppger anonymt till danska TV 2 Nyhederne att veckotidningen i åratal köpt hemliga uppgifter från anställda vid SAS och Köpenhamns flygplats Kastrup om vilka avgångar som kända personer ska resa med. Foto: News Øresund – Johan Wessman
Från sin asyl i Moskva varnar den amerikanska visselblåsaren Edward Snowden den danska befolkningen för att övervakningsskandalen kring veckotidningen Se og Hør bara är en del av en större massövervakning. Samtidigt framkommer uppgifter om att det skett läckor av hemliga uppgifter om kungligheter och kändisar även från SAS och Köpenhamns flygplats Kastrup.
”Se og Hørs uppgivna handlingar är en påminnelse om att våra rättigheter sätts på spel tills Folketinget vidtar åtgärder för att gå till botten med problemen kring massövervakningen. Var och en som skriver ett e-mail i Aarhus, använder ett kreditkort i Odense eller ringer till sin mor i Köpenhamn får sina personliga data uppsnappade, analyserade och sparade, inte bara av oansvariga underrättelsetjänster utan även av privata företag och tidningar”, skriver Edward Snowden i ett brev till den danska dagstidningen Berlingske efter att ha läst pressklipp om händelserna kring Se og Hør.
Se og Hør uppges ha betalt en anställd vid IBM för att ta fram olagliga uppgifter om kungligheter, politiker och kändisar resor och inköp som betalats med kreditkort. Uppgifterna fick it-experten fram genom sitt arbete åt det danska betaltjänstföretaget PBS, nuvarande NETS, som hanterar kontokortsbetalningar i flera länder.
Läs mer om Se och Hør-skandalen.
I helgen framkom nya uppgifter som fick skandalen att växa ytterligare. Enligt danska TV 2 Nyhederne har två tidigare anställda vid Se og Hør anonymt uppgivit att veckotidningen i åratals har betalt anställda vid Köpenhamns flygplats Kastrup och vid flygbolaget SAS för att lämna ut hemliga uppgifter om passagerare. Därmed skulle tidningen kunnat boka in sina egna reportrar på samma flygavgångar som kungligheter och kändisar köpt biljetter till.
– Om läckorna av personuppgifter från flygplatsen är korrekta så har saken om Se og Hør tagit en helt ny och allvarlig vändning som kräver handling här och nu, säger Socialdemokraternes rättsordförande Trine Bramsen till nyhetsbyrån BNB. (News Øresund)
-
Samhälle10 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle10 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark7 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark11 månader sedanNytt passagerarrekord för Köpenhamns flygplats i april – växer snabbare än Arlanda
-
Politik11 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Arbetsmarknad11 månader sedanPendlarserie: ”Ögonöppnande att se hur en annan arbetsmarknad funkar – vi är ofta kaxiga i Sverige”
-
Hållbarhet11 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
-
Danmark10 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
