Samhälle
Riksbanken rekordhöjer styrräntan till 1,75 procent samtidigt som inflationen fortsätter uppåt
Sveriges Riksbank höjde på tisdagen styrräntan från 0,75 procent till 1,75 procent. Höjningen med en procentenhet är den största på 30 år. Fler höjningar av räntan väntas under hösten för att försöka få ner den höga inflationen som i augusti var på 9 procent. Det skriver Riksbanken i ett pressmeddelande. Inflationsnivån är den högsta sedan 1991 vilket har lett till höjda omkostnader för hushåll och företag, samtidigt som priserna på el och råvaror också stigit.
I Danmark var inflationen 9,9 procent i augusti enligt Danmarks Statistik. Danmarks Nationalbank meddelade nyligen att det behövs en åtstramning av landets ekonomiska politik för att minska inflationen. Enligt Nationalbanken väntas inflationen vara 4,3 procent under nästa år och dessutom väntas BNP-tillväxten gå ned, enligt en prognos. (News Øresund)
Fakta:
Inflationen
I Sverige: 9,0 procent (augusti)
Danmark: 9,9 procent (augusti)
Styrränta:
Riksbankens styrränta: 1,75 procent
Danmarks Nationalbanks diskonto-ränta: 0,65 procent
-
Samhälle9 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle9 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark7 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark11 månader sedanNytt passagerarrekord för Köpenhamns flygplats i april – växer snabbare än Arlanda
-
Politik11 månader sedanHelsingborg står värd för Sveriges första Natomöte
-
Politik10 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Danmark12 månader sedanDanmark går på högvarv – men danskarna är pessimistiska om den ekonomiska framtiden
-
Danmark12 månader sedanKris för Köpenhamns restauranger – stagnerad konsumtion och överetablering
