Life Science
Rigshospitalet installerar Nordens största tryckkammare

Det var med hjälp av både järnvägsskenor och kran som den första tryckkammaren lyftes på plats hos Rigshospitalet i Köpenhamn den 7 december. Det var en 65 ton tung box som mäter 13 x 4 meter. Tryckkammaren är den första av två i ett nytt tryckkammarkomplex. Det uppger Rigshospitalet.
Tryckkammaren ska användas för att behandla dykarsjuka, livshotande infektioner, sårläkning, kolmonoxidförgiftning och radiologiska konsekvenser av cancerbehandling. Den befintliga tryckkammaren på Rigshospitalet är den mest använda i Norden, där 5000 behandlingar utförs årligen. Med det nya tryckkammarkomplexet med två tryckkammare kan både behandlingskapaciteten och de olika patientgrupperna fungera som ett kunskaps- och forskningscenter inom hyperbar syreterapi.
Tryckkammarkomplexet förväntas vara i drift från våren 2024.
(News Øresund)
-
Danmark4 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur10 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Infrastruktur10 månader sedan
Klart hur en Öresundsmetro skulle ansluta till Malmö
-
Norden9 månader sedan
Möjligt att betala med mobilen över Öresund när Vipps lanseras i Sverige i höst
-
Danmark11 månader sedan
400-åriga renässansbyggnaden Børsen i Köpenhamn brann ned till hälften – röster höjs för att bygga upp den igen
-
Samhälle11 månader sedan
Konjunkturen i Öresund: sysselsättningen stiger fortsatt i Danmark och inflationen i Sverige föll mer än väntat
-
Näringsliv7 månader sedan
Saab vill bygga nästa generations stridsflygplan
-
Näringsliv7 månader sedan
Brittiskt företag bygger lyxoutlet i skånska Löddeköpinge – konkurrerar med danska Ringsted Outlet