Turism/kultur
Remake av ”Bron” visas på nätet
Ikväll är det Sverigepremiär för den fransk-brittiska versionen av tv-serien ”Bron”. Den här gången hittas liket i tunneln under Engelska kanalen.
Den dansk-svenska tv-serien ”Bron”, eller ”Broen” som den heter i Danmark, har varit en ovanligt inkomstbringande produktion. Visningsrättigheterna är sålda till mer än 130 länder och det har gjorts två remakes i andra gränsregioner.
Nu visar SVT Flow den fransk-brittiska serien ”The Tunnel” som bygger på samma upplägg. I serien ska franska och brittiska poliser samarbeta för lösa ett mord.
Det första avsnittet av ”The Tunnel” visas ikväll. Serien har under våren visats i dansk tv, men i Sverige kommer den endast att visas på webben. (News Øresund – Emilia Söelund)
-
Danska valet 20267 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danska valet 20267 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark11 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Samhälle12 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danska valet 20267 månader sedanMöt partierna i danska Folketinget
-
Longreads12 månader sedanSvenska Bonnier News köper danska Zetland
-
Danmark11 månader sedanTrendbrott: Unga danska män röker och dricker mindre
-
Danmark10 månader sedanDanska kommun- och regionvalet: Bakslag för regeringen – starkt fram för både höger- och vänsterkanten
