Danmark
Radikale Venstre vill skrota den dansk-tyska gränskontrollen från och med årsskiftet

Den tillfälliga gränskontrollen mellan Danmark och Tyskland har pågått sedan 2016, men Radikale Venstre vill inte förlänga kontrollerna nästa år, skriver dr.dk. Därmed är partiet oense med Socialdemokratiet i budgetförhandlingarna för 2020. Enligt Justitsministeriet har kontrollerna kostat 1,25 miljarder danska kronor sedan de infördes i januari 2016.
I samband med att den danska regeringen och dess stödpartier nu förhandlar fram ett förslag till ny statsbudget så vill Radikale Venstre inte se en förlängning av den tillfälliga dansk-tyska gränskontrollen, som sedan den infördes i januari 2016 har förlängts med sex månader åt gången. Partiet tycker att passkontrollerna vid gränsen är symbolpolitik och inte fyller önskad funktion.
– Polisen ska självklart ha resurser, men de ska användas till att bekämpa kriminalitet i den verkliga världen. Inte på passkontroller mellan Danmark och Tyskland, säger partiordföranden Morten Østergaard till dr.dk.
Enligt det danska Justitsministeriet har kontrollerna kostat staten minst 1,25 miljarder danska kronor sedan de infördes den 4 januari 2016 och fram till juni 2019. Idag kontrollerar danska polisen de inresande från Tyskland vid alla gränsövergångar, som Rödby-Puttgarden, Gedser-Rostock och vid landgränsen på Jylland. För Socialdemokratiet är däremot fortsatta gränskontroller viktiga och partiets finansordförande Christian Rabjerg Madsen försäkrar att kontrollerna kommer att fortlöpa även under nästa år, även om förhandlingarna med stödpartierna just nu pågår.
– Gränskontrollen är avgörande i förhållande till danskarnas säkerhet, i förhållande till terrorism och internationell säkerhet och också i förhållande till vår invandringspolitik, säger han. (News Øresund)
-
Samhälle31 mars, 2020
Corona i Danmark och Sverige: Detta har hänt
-
Samhälle14 juli, 2020
Utrikesdepartementet förlänger reseavrådan till Danmark fram till den 29 juli
-
Samhälle2 juli, 2020
Danmark öppnar gränsen för invånarna i Blekinge och Kronoberg – Skåne närmar sig gränsöppning
-
Infrastruktur23 januari, 2020
Tågvärden som blivit Öresundspendlarnas favorit
-
Samhälle21 maj, 2020
Sverige behandlas på samma sätt som övriga Norden och Tyskland när Danmark börjar öppna upp gränsen – affärsresor möjliga från måndag
-
Samhälle28 maj, 2020
5 100 bilar kom från besök i Sverige och 2 000 från Bornholm vid den danska köbildningen på Öresundsbron i söndags
-
Samhälle8 juli, 2020
Skåne klarar kravet på låg smittnivå – Danmark väntas ge besked om gränsöppning över Öresund under torsdagen
-
Norden29 maj, 2020
Svenskar upplever orättvisa när de stoppas medan finländarna får korsa gränsen