Danmark
Protest utanför Mærsks huvudkontor i Köpenhamn
I måndags, 24 februari, bröt Köpenhamnspolisen upp en demonstration utanför Maersks huvudkontor. Enligt SvD deltog klimataktivisten Greta Thunberg i demonstrationen, som började på morgonen och avslutades senare samma dag kring lunchtid. Runt 20 personer greps misstänkta för olaga intrång i samband med demonstration rapporterar SvD.
Motiveringen till demonstrationen är en artikel från Danwatch, publicerad den 6 februari, som visar att Mærsk har fraktat militär utrustning från U.S.A. till Israel under den pågående konflikten i Gaza. Artikeln kan inte fastställa att utrustningen har använts i konfliktzonen då varken Israels försvarsministerium eller Maersk vill uttala sig. Men enligt flertalet experter som pratat med Danwatch är det troligt att viss materiel använts i konfliktzonen.
Även om materielen har använts av Israel i Gaza har Mærsk inte brutit mot några lagar genom att frakta mellan länderna, eftersom U.S.A. inte har skrivit under FN:s vapenhandelsfördrag. Men Danwatch ifrågasätter Mærsks agerande och påpekar att de bryter mot sin egen uppförandekod från 2023, där de påstår att de följer FN:s ”vägledande principer för företagande och mänskliga rättigheter.”
(News Øresund)
-
Danmark11 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Danska valet 20265 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danska valet 20265 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark9 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Samhälle10 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark11 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
-
Danmark11 månader sedanSocialdemokratiet och Venstre vill se fler p-platser i Köpenhamn
