Fastighet
Paneldiskussion i Sege Parks parkeringshus – Hur bygger man klimatsmart?
Malmö Parkering arrangerade en paneldiskussion om hur man bygger klimatsmart. Debatten leddes av arkitekten Jonas Lloyd, som har ritat Sege Parks parkeringshus, Sveriges största parkeringshus i trä.
Evenemanget är en del av de många publika evenemang som äger rum i september som en del av stadsutvecklingsinitiativet Malmö in the making.
Panelen bestod av representanter från hela byggbranschen, från beställare som Granitor, HSB och Malmö Parkering till utvecklingskonsulter, arkitekter och entreprenörer, samt Malmös stadsarkitekt Finn Williams.
I sin presentation inledde stadsarkitekt Finn Williams med att berätta om en av de principer som används vid stadsplanering och stadsutveckling i Skåne. En regel som definierar en nivå av stadsgrönska som bidrar till att skapa hälsofrämjande stadsmiljöer. Principen för 3-30-300-regeln är i korthet att alla ska kunna se tre träd från sin bostad, alla kvarter ska ha minst 30% vegetation och alla ska kunna nå ett grönområde inom 300 meter från sin bostad.
Hur bygger man klimatsmart?
De övriga paneldeltagarna lyfte de utmaningar de ser framför sig och fick frågan om det finns en villighet bland köparna att betala mer för hållbara lösningar i ett läge där räntorna stiger, inflationen är hög och valutan låg. Hur blir det ekonomisk attraktivt att bygga hållbart?
– Vi måste tänka utanför stuprören, som Jonas Lloyd uppsummerade.
För att uppnå de nya hållbarhetsmålen och kraven måste alla parter tänka på ett nytt sätt och vara beredda att dela erfarenheter. Allt från hur vi kan använda byggnader mer effektivt – dygnet runt och i stort ändra beteende t ex dela på ytor, dela transportmedel, jobba i nya kluster.
Redan innan ett bygge börjar måste man tänka platsspecifikt: vilka material är tillgängliga, vad finns som kan återanvändas? Hur förändrar man sin affärsmodell och börjar sälja i stället för att riva och deponera?
Frågorna var många, och fokus på att hitta viljan och lösningarna i partnerskap var ett av svaren.
(News Øresund)
-
Samhälle10 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle10 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark8 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanNytt passagerarrekord för Köpenhamns flygplats i april – växer snabbare än Arlanda
-
Politik11 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Arbetsmarknad12 månader sedanPendlarserie: ”Ögonöppnande att se hur en annan arbetsmarknad funkar – vi är ofta kaxiga i Sverige”
-
Hållbarhet11 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
-
Danmark11 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
