Samhälle
Öresundsavtalet godkänt av både Folketinget och Riksdagen
Det uppdaterade dansk-svenska skatteavtalet, Öresundsavtalet, röstades under onsdagen igenom av den svenska Riksdagen i samband med ett rambeslut om statens budget för 2025. Torsdagen den 14 november godkände det danska Folketinget avtalet. Det innebär att att Öresundsavtalet kan börja gälla från årsskiftet. Två av nyheterna i det uppdaterade Öresundsavtalet är att offentliganställda omfattas samt att frågan om vilket land Öresundspendlarna ska beskattas i beräknas på en tolvmånadersperiod istället för som nu tremånadersperioder. Det anses underlätta för hemarbete.
Frågan om att uppdatera Öresundsavtalet aktualiserades under pandemin då många Öresundspendlare tvingades arbeta hemifrån och i många fall fick byta beskattningsland. Glädjande, viktigt och äntligen! Så beskrev Sveriges finansminister Elisabeth Svantesson (M) och Danmarks dåvarande skatteminister Jeppe Bruus (S) det nya, omförhandlade skatteavtalet Öresundsavtalet när de officiellt skrev under det dansk-svenska skatteavtalet i början av juni i år samband med ett möte i Malmö med Greater Copenhagen Task Force. Det slutliga steget på att införa det uppdaterade Öresundsavtalet var sedan omröstningarna i Folketinget och Riksdagen.
(News Øresund)
-
Danmark11 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark11 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Danska valet 20265 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark9 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20264 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Samhälle10 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark10 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
-
Danmark10 månader sedanSocialdemokratiet och Venstre vill se fler p-platser i Köpenhamn
