Arbetsmarknad
Öresunddirekt får fortsatt finansiering
Öresunddirekt har säkrat finansiering för ytterligare tre år. Informationscentret får 3 miljoner kronor av Region Skåne. Pengarna ska bland annat användas till engelskspråkig information om gränspendling.
– Vi märker ett ökat antal besök från EU-medborgare och personer från tredje land. Det är en stor grupp som inte har danska eller svenska som modersmål, säger Sandra Forsén, platschef på Öresunddirekt i Malmö, till News Øresund.
Hon räknar med att de internationella förfrågningarna fortsätter att öka. De nya forskningsanläggningarna i Lund kommer till exempel att skapa en arbetsmarknad för internationella experter, men det är inte självklart att dessa har rätt att bosätta sig i Köpenhamn.
– I dag är vår information anpassad till personer som känner till förhållandena i ett av länderna. Nästa steg blir att ta fram information till gränspendlare från andra länder, säger Sandra Forsén. (News Øresund – Emilia Söelund)
Öresunddirekt
Öresunddirekt i Malmö är ett svenskt samarbete mellan Arbetsförmedlingen, Försäkringskassan, Skatteverket och länsstyrelsen. Danska Öresunddirekt är en webbtjänst med samma namn, som främst drivs genom dansk finansiering. De tre miljonerna som betalas ut av Region Skåne kommer att fördelas mellan informationscentret i Malmö och webb-och marknadsföringskontoret i Köpenhamn.
-
Danmark5 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur12 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Danmark11 månader sedan
Danskt trepartsavtal om CO2-avgift för lantbruket klart – visar att 2030-målet för utsläppen nås
-
Infrastruktur11 månader sedan
Klart hur en Öresundsmetro skulle ansluta till Malmö
-
Norden11 månader sedan
Möjligt att betala med mobilen över Öresund när Vipps lanseras i Sverige i höst
-
Näringsliv9 månader sedan
Saab vill bygga nästa generations stridsflygplan
-
Näringsliv9 månader sedan
Brittiskt företag bygger lyxoutlet i skånska Löddeköpinge – konkurrerar med danska Ringsted Outlet
-
Samhälle11 månader sedan
Danmark skriver ner befolkningsprognosen – väntas nå 6 miljoner invånare 2028