Politik
Nya svenska regeringen blickar mot Danmark: ”dubbla straff för gängkriminella” står det i Tidöavtalet – men de sociala insatserna nämns oftast inte i den svenska politiska debatten

Sveriges nya trepartiregering och samarbetspartiet Sverigedemokraterna blickar mot Danmark när de utformar den nya hårdare politiken för att stoppa gängkriminaliteten. I de fyra partiernas gemensamma så kallade Tidöavtal är Danmark och den danska modellen omnämnt fyra gånger, bland annat när det gäller att utforma strängare straff för gängbrottslighet. Men att det också är kraftiga förebyggande insatser som ligger bakom den positiva utvecklingen i Danmark står det inte i avtalet utan det framkommer i bland annat Dagens Nyheters reportage från tidigare i år. Till exempel arbetar de danska kommunerna sedan början av 2000-talet med så kallade ”sociala helhetsplaner” som går ut på bland annat att se till att så många kommer i vidare utbildning efter grundskolan, att unga får ett extrajobb och är aktiva i föreningar.
Danmark är ett land som är populärt bland svenska politiker att hänvisa till när det gäller att stoppa den ökande gängkriminaliteten. Fyra gånger omnämns Danmark eller den danska modellen i det nya Tidöavtalet, bland annat kring att införa strängare straff för att stoppa gängkriminaliteten i Sverige. Till exempel vill regeringen införa visitationszoner och ge vistelseförbud inom ett geografiskt område i upp till tio år efter ett avtjänat fängelsestraff, enligt dansk modell. Så kallade ungdomsdomstolar håller på att utredas och regeringen föreslår att snabba på den utredningen.
Men det är inte bara ”bandepakkerne” som ligger bakom den positiva utvecklingen i Danmark och det glöms ofta bort av politikerna, enligt en artikel från Dagens Nyheter från i februari i år. Sedan början av 2000-talet har kommunerna i Danmark arbetat med så kallade ”sociala helhetsplaner” som går ut på att få ungdomar in i utbildning och fritidsaktiviteter. DN har bland annat besökt projektet Gadepulsen på Nørrebro där socialarbetarna pratar med och anordnar aktiviteter tillsammans med ungdomar som är i riskzonen för att rekryteras av gängkriminella, och anordnar även vissa typer av föräldrautbildningar. (News Øresund)
Danmark i Tidöavtalet
De tre svenska regeringspartierna och stödpartiet Sverigedemokraterna refererar till Danmark i fyra olika punkter i sitt nya så kallade Tidöavtal. Tre av punkterna gäller gängkriminalitet och ungdomskriminalitet medan den tredje punkten refererar till frivillig återvandring.
”Dubbla straff för gängkriminella”
”Skärp straffen kraftigt för gängkriminella för att låsa in de mest brottsaktiva personerna. En särskild straffskärpningsgrund ska införas, liknande den som finns i Danmark, som medför dubbla straff för brott som har samband med kriminella nätverk Visitationszoner”.
”Vistelseförbud”
”Inför möjlighet att döma ut vistelseförbud enligt dansk modell. Den som döms för brott ska kunna meddelas ett förbud mot att vistas i ett visst geografiskt område – exempelvis ett bostadsområde – i upp till tio år efter avtjänat fängelsestraff. Detta ska gälla gängrelaterade brott, hedersrelaterade brott och brott kopplade till extremism (det gemensamma är att personens nätverk kan göra gärningsmannen till maktfaktor i samma område), men också för mäns våld mot kvinnor och andra former av våld i nära relation.”
”Pröva ett system med ungdomskriminalitetsnämnder och tillåt bevistalan mot unga i fler fall”
”I Danmark finns ett system med ungdomskriminalitetsnämnder ledda av en domare med representanter från polis och kommun. Syftet är att vidta tidigare, mer konsekventa och kraftfulla åtgärder mot bakgrund av utvecklingen av gängmiljöerna, där kriminella inriktar sig på utsatta och lättpåverkade barn och unga. En utredning om att införa ett liknande system pågår. Uppdraget ska emellertid inte redovisas förrän 30 augusti 2024 och bör slutföras tidigare. Bevistalan mot barn under 15 år ska användas i fler fall.”
”Översyn av incitamentsstrukturer för frivillig återvandring”
”Kartlägga insatser för att stimulera återvandring i jämförbara länder, däribland Danmark, för att inventera vilka lagstiftningsåtgärder, stödinsatser eller andra åtgärder som visat sig leda till konkreta resultat över tid.”
-
Danmark5 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur12 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Danmark11 månader sedan
Danskt trepartsavtal om CO2-avgift för lantbruket klart – visar att 2030-målet för utsläppen nås
-
Infrastruktur11 månader sedan
Klart hur en Öresundsmetro skulle ansluta till Malmö
-
Norden11 månader sedan
Möjligt att betala med mobilen över Öresund när Vipps lanseras i Sverige i höst
-
Näringsliv9 månader sedan
Saab vill bygga nästa generations stridsflygplan
-
Näringsliv9 månader sedan
Brittiskt företag bygger lyxoutlet i skånska Löddeköpinge – konkurrerar med danska Ringsted Outlet
-
Samhälle11 månader sedan
Danmark skriver ner befolkningsprognosen – väntas nå 6 miljoner invånare 2028