Danmark
Novo Nordisk fd kronprins blir vd för Lundbeck

Kåre Schultz har på en vecka bytt från rollen som fd kronprins i insulintillverkaren Novo Nordisk till vd för psykofarmatillverkaren Lundbeck i Köpenhamn. Foto: Novo Nordisk
Läkemedelsbolaget Lundbeck har rekryterat Kåre Schultz med bakgrund som förbigången kronprins på Novo Nordisk.
Lundbeck meddelade tidigt på morgonen att de rekryterat Kåre Schultz som ny vd från den 20 maj sedan svensken Ulf Wiinberg i slutet av förra året tvingades avgå sedan han brutit mot interna regler när han köpt aktier i ett bolag som Lundbeck sedan gjort affärer med.
För mindre än en vecka sedan hoppade Kåre Schultz av jobbet som operativ chef för den danska läkemedelsjätten Novo Nordisk sedan en omorganisation gjort att han tappat rollen som kronprins. Enligt uppgifter i danska medier får han behålla avgångsvederlaget på 40 miljoner danska kronor från Novo Nordisk eftersom Lundbeck inte är en konkurrent. Novo Nordisk är världens största tillverkare av insulin mot diabetes medan Lundbeck utvecklar och säljer läkemedel mot depressioner och sjukdomar i hjärnan. Styrelseordförande i Lundbeck är svensken Håkan Björklund.
Kåre Schultz är styrelseordförande i Royal Unibrew och sitter i styrelsen för Lego. Nu får han ett tufft uppdrag att leda Lundbeck som är i en övergångsfas där patent för gamla storsäljare löpt ut och där en rad nya produkter håller på att introduceras. Dagens kvartalsrapport visar på en i stort sett oförändrad omsättning på 3,6 miljarder danska kronor och förlust på 32 miljoner före skatt. Prognosen för helåret om ett resultat kring nollstrecket ligger fast. (News Øresund)
-
Samhälle11 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle10 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark8 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanNytt passagerarrekord för Köpenhamns flygplats i april – växer snabbare än Arlanda
-
Politik12 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Arbetsmarknad12 månader sedanPendlarserie: ”Ögonöppnande att se hur en annan arbetsmarknad funkar – vi är ofta kaxiga i Sverige”
-
Hållbarhet12 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
-
Danmark11 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
