Danmark
Nationalbanken och Nordea justerar ner prognoserna för dansk ekonomi


Den ekonomiska tillväxten i Danmark blir lägre än väntat tror Nationalbanken och Nordea. Foto: News Øresund
Det blir bättre, men inte lika bra som de tidigare trodde. Så kan de nya konjunkturprognoserna från Danmarks Nationalbank och Nordea sammanfattas.
Nationalbanken justerar ner prognosen för den ekonomiska tillväxten (BNP) till 1,3 procent under 2016 och 1,8 procent under 2017 och 2018.
Nordea tror att den danska ekonomin växer med 1,3 procent under 2016 följt av 1,7 procent under 2017 och 1,8 procent under 2018. Nordea noterar att den danska ekonomin efter två framgångsrika stagnerade under andra halvåret 2015 som en följd av en kraftigt nedgång för exporten. Det gör att ekonomin kom in på en lägre nivå än väntat under 2016. Den privata konsumtionen ökar med cirka 2 procent per år och att sysselsättningen fortsätter öka. Sedan mitten av 2013 har det skapats närmare 90 000 nya jobb i Danmark. Ett problem är att många av de nya jobben har alltför låg produktivitet och att de i stor utsträckning gått till den växande utländska arbetskraften. (News Øresund)
-
Danmark7 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Näringsliv10 månader sedan
Saab vill bygga nästa generations stridsflygplan
-
Näringsliv11 månader sedan
Brittiskt företag bygger lyxoutlet i skånska Löddeköpinge – konkurrerar med danska Ringsted Outlet
-
Danmark9 månader sedan
Utan invandring eller stigande fruktsamhet kommer antalet invånare i Danmark att minska kraftigt
-
Danmark10 månader sedan
Danska logistikföretaget DSV köper DB Schenker och blir Danmarks näst största företag
-
Politik9 månader sedan
Region Skånes politiker uppvaktar Danmarks regering för att få behålla samarbetet med danska regioner
-
Norden9 månader sedan
Digitalt gränshinder löst – nu kan svenskar ”Vippsa” pengar till övriga Norden med sina mobiltelefoner
-
Norden7 månader sedan
Nytt program för fri rörlighet i Norden ska stärka Nordiska Ministerrådets arbete mot gränshinder