Life Science
Många bolag men svårt att attrahera kapital till Skånes läkemedelskluster
Skåne är Sveriges näst största life science-region efter Stockholm-Uppsala. Trots att mer än 20 procent av de svenska life science-företagen finns i Skåne hamnar endast fem procent av de privata investeringarna i den svenska life science-sektorn i de skånska bolagen visar rapporten Life Science Barometer 2024 – Skåne Edition som ges ut av Medicon Village i Lund med stöd av Sparbanken Skåne.
De skånska bolagen är mer forskningsintensiva än det genomsnittliga bolaget i branschen och svarar för mer än en fjärdedel av den svenska pipelinen inom läkemedelsutvecklingen. Den svenska läkemedelssektorn består enligt rapporten av ungefär 4 000 företag varav 820 finns i Skåne. 83 procent av de skånska företagen har färre än 10 anställda jämfört med 77 procent i riket som helhet.
”Rapporten visar att den skånska life science-sektorn, med sina många små företag, är särskilt känslig för konjunktursvängningar. Men trots tuffa tider finns det anledning att vara optimistisk med tanke på bolagens höga innovationsnivå och det robusta stödsystemet i Skåne. Förhoppningsvis kan rapporten bidra till en ökad förståelse för utvecklingen av en strategiskt viktig bransch för både Skåne och Sverige”, säger Petter Hartman, VD för Medicon Village Innovation, i en kommentar.
(News Øresund)
-
Danmark11 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark11 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Danska valet 20265 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark9 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20264 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Samhälle10 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark10 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
-
Danmark10 månader sedanSocialdemokratiet och Venstre vill se fler p-platser i Köpenhamn
