Danmark
Låga räntor skapar rusning efter danska bostäder
Försäljningen av bostäder vände kraftigt uppåt i Danmark under februari som en följd av de rekordlåga danska bostadsräntorna. Mer än varannan dansk räknar med höjda bostadspriser i år visar en undersökning gjord av Nykredit.
Nykredits index över hushållens tilltro till bostadsmarknaden visar på ett trendbrott. Sedan 2010 har tilltron till bopriserna minskat under februari. I år steg tilltron till den näst högsta nivån på åtta år. Under februari svarade 53 procent av de tillfrågade danskarna att de räknar med stigande bostadspriser under de kommande tolv månaderna.
Samtidigt rapporterar Berlingske om att februari var en rekordmånad hos flera fastighetsmäklare. Mäklarföretaget EDC talar om att den rekordlåga danska bostadsräntan fått försäljningen av bostäder att ”i det närmaste löpa amok”.
EDC-kedjan sålde 39 procent fler bostäder i februari jämfört med samma månad förra året.
Konkurrenten Home uppger till Berlingske att antalet bostadsvisningar ökat med 62 procent i februari.
– Det är en av de största ökningarna på riktigt många år och framgången är jämt spridd över alla landsdelar och typer av bostäder. Så det handlingar inte längre enbart om lägenheter, säger Homes relationschef Mads Ellegaard.
Sedan Danmarks Nationalbank tvingats försvara den danska kronans koppling till euron genom att införa minusräntor har de danska bostadsräntorna rasat till rekordlåga nivåer. I några enstaka fall har bostadsägare fått minusräntor. I andra fall har räntorna hamnat strax ovanför noll medan de bundna 30-åriga bostadsräntorna fallit ned mot 1,5 procent. Upplägget för danska bostadlån skiljer sig från svenska bostadslån och omfattar förutom räntenivån vanligen även vissa avgifter. (News Øresund)
-
Samhälle10 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle10 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark8 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanNytt passagerarrekord för Köpenhamns flygplats i april – växer snabbare än Arlanda
-
Politik11 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Arbetsmarknad12 månader sedanPendlarserie: ”Ögonöppnande att se hur en annan arbetsmarknad funkar – vi är ofta kaxiga i Sverige”
-
Hållbarhet11 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
-
Danmark11 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
