Infrastruktur
Ja till persontågtrafik runt Malmö – Rosengård får egen station

Idag fick Trafikverket och Svedab klartecken från Länsstyrelsen Skåne att köra persontrafik på Kontinentalbanan runt Malmö. Foto: News Øresund
Det har getts klartecken för persontågtrafik på Kontinentalbanan som ska binda ihop östra och centrala Malmö. Därmed kommer den nya stationen i Rosengård att börja byggas och trafiken förväntas komma igång i december 2018. Det uppger Sydsvenskan.
Sedan Citytunneln invigdes i december 2010 har Kontinentalbanan bara varit öppen för godståg men nu står det klart att även persontåg åter får köra på banan från december 2018. Det beskedet lämnade Länsstyrelsen Skåne under torsdagen till Trafikverket och Svedab som ansökt om persontrafiken.
Förutom att beskedet innebär att Rosengård får en tågstation ska även Perstorps station rustas upp för att möta de nya utmaningarna. Malmö stads plan om att bygga en stadsdel mellan östra och centrala Malmö, kallad Amiralsstaden, kommer också närmare ett förverkligande efter dagens besked. Den nya ringlinjen kommer även att kopplas till en utbyggd Lommabana, vilket ingick som en del i den överenskommelse som gjordes med Sverigeförhandlingen tidigare i juni.
– Nu kan vi knyta ihop stadens delar, bidra till ökad tillväxt och dessutom främjas ett ökat bostadsbyggande och stadsutveckling i hela staden. Äntligen kan vi ta nya viktiga steg för att bygga Malmö helt, säger Katrin Stjernfeldt Jammeh, kommunstyrelsens ordförande i Malmö i en kommentar till Sydsvenskan.
Kontinentalbanan går i en båge runt Malmö, från de östra delarna och sedan vidare till Trelleborg, och har från Öresundsbrons trafikstart till Citytunnelns färdigställande använts för såväl gods- som persontrafik. Det blev möjligt efter ett regeringsbeslut 1996 som angav provisoriska villkor och att de slutliga villkoren skulle beslutas efter att Citytunneln var klar. Under tiden växte ett intresse fram för att fortsätta köra persontåg på banan där trafiken kan ansluta till Citytunneln och bilda en ringlinje i Malmö, vilket man idag fick klartecken för. (News Øresund)
Läs mer:
-
Danmark11 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark11 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Danska valet 20265 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark9 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20264 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Samhälle10 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark10 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
-
Danmark10 månader sedanSocialdemokratiet och Venstre vill se fler p-platser i Köpenhamn
