Energi
Hushållen i södra Sverige har sparat mest el – i norr har elförbrukningen ökat

Höga elpriser och risken för frånkoppling av el under perioder har fått svenska hushåll att dra ner på sin elförbrukning under förra året. Och störst har elbesparingen varit i södra Sverige, i elprisområde 4. Där minskade den privata elkonsumtionen med 21 procent under september-november i fjol jämfört med samma period 2021. Det framgår av ny statistik från Vattenfall som de tagit fram till SVT. I elprisområde 3 minskade förbrukningen under samma period med 19 procent och i norr, i elprisområde 1 och 2, minskade förbrukningen med 10 respektive 7 procent jämfört med samma månader 2021.
Sett till den totala elförbrukningen, för både hushåll, företag och andra elkunder, har elförbrukningen minskat med 10 procent under samma månader i elprisområde 4. Längst i norr har den totala elförbrukningen i stället ökat, med 0,5 procent i elområde 2 och med 9 procent i elområde 1. De högre priserna i söder och att hushåll i norr är mer beroende av uppvärmning under hösten, vilket försvårar större elbesparingar, lyfter Vattenfall som troliga förklaringar bakom skillnaderna i landet. Hushåll i norr har också av tradition oftare bundna elavtal, vilket kan skapa mindre incitament att dra ner på elförbrukningen, uppger Vattenfall till SVT. Den minskade elförbrukningen har lett till att en del av elförbrukningen har ”flyttats” till mindre belastade tidpunkter. Det bidrar till att stabilisera elsystemet och hålla nere elpristopparna. (News Øresund)
-
Danmark5 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur12 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Danmark11 månader sedan
Danskt trepartsavtal om CO2-avgift för lantbruket klart – visar att 2030-målet för utsläppen nås
-
Infrastruktur11 månader sedan
Klart hur en Öresundsmetro skulle ansluta till Malmö
-
Norden11 månader sedan
Möjligt att betala med mobilen över Öresund när Vipps lanseras i Sverige i höst
-
Näringsliv9 månader sedan
Saab vill bygga nästa generations stridsflygplan
-
Näringsliv9 månader sedan
Brittiskt företag bygger lyxoutlet i skånska Löddeköpinge – konkurrerar med danska Ringsted Outlet
-
Samhälle11 månader sedan
Danmark skriver ner befolkningsprognosen – väntas nå 6 miljoner invånare 2028