Turism/kultur
Hundratals statister sökes till Bron III


Skådespelarna Kim Bodnia och Sofia Helin i den dansk-svenska tv-succéen Bron. Foto: Carolina Romare, Filmlance International
I slutet av september börjar inspelningarna av den tredje säsongen av Bron. Produktionsbolaget söker nu hundratals statister för tagningar i Malmö, Köpenhamn och Ystad.
– Vi kommer att behöva ett stort antal statister, men scenerna är utportionerade under en längre period. Inspelningarna pågår fram till mitten av maj nästa år, säger Anders Landström, producent på Filmlance.
Tv-serien produceras liksom tidigare år i ett samarbete mellan danska Nimbus Film och svenska Filmlance International. Stora delar av serien spelas dock in i Skåne, vilket bland annat beror på att det finns mer filmstöd att hämta på den svenska sidan.
Enligt Anders Landström krävs det inga särskilda förkunskaper för att hoppa in som statist.
– Enstaka scener innehåller folksamlingar och då kan vem som helst vara med. I andra scener letar vi efter speciella personer. Då kan det vara bra med en viss erfarenhet.
Statisterna som medverkar i Bron får normalt 350 kronor i arvode, men i vissa fall, när det gäller mindre krävande insatser, kan arvodet utgöras av något annat, exempelvis biobiljetter.
Enligt Anders Landström är det en upplevelse att vara statist, men det kräver en hel del tålamod.
– Mycket handlar om att sitta och vänta, så det är en bra idé att ta med en bok.
Tredje säsongen av Bron har premiär hösten 2015. Det finns ännu inget premiärdatum, men SVT och DR planerar att visa den samtidigt.
Tidigare i somras meddelade den manliga huvudrollsinnehavaren, Kim Bodnia, att han lämnar serien. Bakgrunden ska vara ett missnöje med seriens manus. (News Øresund – Emilia Søelund)
FAKTA/BRON
Den dansk-svenska serien Bron/Broen är ett samarbete mellan SVT och DR. Serien produceras av danska Nimbus Film och svenska Filmlance International.
Andra säsongen följdes i snitt av 1 miljon danska tittare och 1,3 miljoner svenska. Serien har sålts till mer än 100 länder och det har även spelats in en fransk-brittisk och en mexikansk-amerikansk version.
-
Danmark6 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur12 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Danmark11 månader sedan
Danskt trepartsavtal om CO2-avgift för lantbruket klart – visar att 2030-målet för utsläppen nås
-
Infrastruktur12 månader sedan
Klart hur en Öresundsmetro skulle ansluta till Malmö
-
Näringsliv9 månader sedan
Saab vill bygga nästa generations stridsflygplan
-
Norden11 månader sedan
Möjligt att betala med mobilen över Öresund när Vipps lanseras i Sverige i höst
-
Näringsliv9 månader sedan
Brittiskt företag bygger lyxoutlet i skånska Löddeköpinge – konkurrerar med danska Ringsted Outlet
-
Samhälle12 månader sedan
Danmark skriver ner befolkningsprognosen – väntas nå 6 miljoner invånare 2028