Cleantech
Grönt energibolag från Danmark vill bygga Sveriges största solcellspark i Helsingborg

En solcellspark som förser 10 000 villor om året med hållbar el kan bli verklighet utanför Helsingborg. Det uppger Sydsvenskan.
Det är företaget European Energy Sverige som vill bygga solcellsparken som motsvarar en yta på 350 fotbollsplaner. Om företaget får godkänt av Länsstyrelsen och Helsingborgs kommun kommer solcellsparken placeras på ett markområde i Svedberga, strax utanför Helsingborg.
European Energy har sitt huvudkontor i Köpenhamn och ett regionalt kontor i Malmö. De är internationellt verksamma inom vindkraft, solceller och energilagring. (News Øresund)
-
Danmark4 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur10 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Infrastruktur9 månader sedan
Klart hur en Öresundsmetro skulle ansluta till Malmö
-
Danmark11 månader sedan
400-åriga renässansbyggnaden Børsen i Köpenhamn brann ned till hälften – röster höjs för att bygga upp den igen
-
Norden9 månader sedan
Möjligt att betala med mobilen över Öresund när Vipps lanseras i Sverige i höst
-
IT / mobiltelefoni12 månader sedan
Mobilbetalningar blir möjliga före sommaren mellan Danmark, Norge och Finland
-
Samhälle11 månader sedan
Konjunkturen i Öresund: sysselsättningen stiger fortsatt i Danmark och inflationen i Sverige föll mer än väntat
-
Näringsliv7 månader sedan
Saab vill bygga nästa generations stridsflygplan