Innovation
Global venturefond planerar att investera miljardbelopp och har siktet inställt mot danska start-ups

En ny global venturefond, Giant Ventures, söker efter företag som med hjälp av teknologi vill lösa globala utmaningar inom samhälls- och klimatområdet. I investeringspotten ligger ca sex miljarder kronor fördelat över tio år och en del av pengarna kan gå till danska tillväxtföretag.
Den brittisk-amerikanska venturefonden lanserades officiellt den 28 september och har sedan dess etablerat kontor i London, Los Angeles och Köpenhamn, vilket inte är en tillfällighet enligt en av fondens stiftare och ledande partners, Cameron McLain, som är dansk-amerikan.
– Danmark är ett land som går i täten när det gäller hållbar kapitalism och att sätta den gröna agendan, säger han till Børsen.
– Jag har mött en rad fantastiska danska entreprenörer som arbetar på otroligt intressanta saker. Så Danmark är ett stort fokusområde för oss och därför har vi valt att etablera kontor här.
Giant Ventures har som mål att bli världens ledande investerare i syftesdrivna företag, uppger han.
Att investerare söker efter möjligheter på den danska marknaden är en trend som har tagit fart de senaste åren enligt tal från danska Vækstfonden, en statlig investeringsfond. 2019 var en eller flera utländska investerare delaktiga i 66 procent av det totala antalet investeringar på den danska venturemarknaden, medan siffran för 2017 var 36 procent. (News Øresund)
-
Samhälle31 mars, 2020
Corona i Danmark och Sverige: Detta har hänt
-
Samhälle14 juli, 2020
Utrikesdepartementet förlänger reseavrådan till Danmark fram till den 29 juli
-
Samhälle2 juli, 2020
Danmark öppnar gränsen för invånarna i Blekinge och Kronoberg – Skåne närmar sig gränsöppning
-
Infrastruktur23 januari, 2020
Tågvärden som blivit Öresundspendlarnas favorit
-
Samhälle21 maj, 2020
Sverige behandlas på samma sätt som övriga Norden och Tyskland när Danmark börjar öppna upp gränsen – affärsresor möjliga från måndag
-
Samhälle28 maj, 2020
5 100 bilar kom från besök i Sverige och 2 000 från Bornholm vid den danska köbildningen på Öresundsbron i söndags
-
Samhälle8 juli, 2020
Skåne klarar kravet på låg smittnivå – Danmark väntas ge besked om gränsöppning över Öresund under torsdagen
-
Norden29 maj, 2020
Svenskar upplever orättvisa när de stoppas medan finländarna får korsa gränsen